Zostałem szefem swojego zespołu - co teraz?
08.02.2023

Zostałem szefem swojego zespołu - co teraz? Kilka słów na temat awansu wewnętrznego.

Awans wewnętrzny na stanowiska managerskie to działanie, po które coraz chętniej sięgają rodzime firmy, dostrzegając korzyści tego modelu rekrutacji. Promocja najlepszych pracowników, nie tylko buduje morale pozostałych (którzy widzą, że zaangażowanie i jakość wykonywanych zadań są doceniane przez pracodawcę), ale pozwala również zminimalizować koszty rekrutacji zewnętrznych oraz czas potrzebny na wdrożenie nowego managera. Lider, wyłoniony w ramach awansu wewnętrznego zna procesy, systemy oraz kulturę organizacji, więc powinien bez większych zakłóceń poprowadzić zespół przez kolejne zadania, a także wskazać obszary, które wymagają korekty lub optymalizacji. Jednak życie pokazuje, że powyższy scenariusz nie zawsze się sprawdza, a świetny pracownik niekoniecznie odnajduje się w roli managera. Dlaczego tak jest? Na co zwrócić uwagę obejmując stanowisko managerskie w ramach awansu wewnętrznego? Jakich pułapek unikać, aby skutecznie zarządzać swoimi kolegami? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania. 

Nie jesteś już kolegą z zespołu, ale jego szefem.

Im szybciej to sobie uświadomisz, tym łatwiej wejdziesz w nową rolę i nowe obowiązki. Zostałeś managerem, co oznacza, że twoi przełożeni dostrzegli w tobie potencjał i docenili dotychczasową pracę. Nie oznacza to jednak, że wszystko zostaje „po staremu”, a ty masz pracować tak jak do tej pory. Stanowisko managerskie wymaga innych kompetencji i to z nich będziesz teraz rozliczany.  

Również koledzy z zespołu będą zachowywać się wobec ciebie inaczej – niektórzy będą ci gratulować i oferować wsparcie, inni wejdą w rolę obserwatorów lub komentatorów twoich decyzji i działań. Możesz też spotkać się z negatywną oceną twojej osoby w roli managera – w szczególności, jeżeli na drodze awansu pokonałeś kolegę/ koleżankę ze swojego zespołu. Nie dziw się zmianom postaw – to naturalna reakcja na nowego ciebie. Koledzy i koleżanki wiedzą jakim jesteś współpracownikiem, ale nie szefem. Większość będzie się zastanawiała, jaki styl zarządzania wprowadzisz i jak ułożą się wasze przyszłe relacje. Nie oczekuj, że sami wyjdą z inicjatywą – to do ciebie, jako managera należy określenie zasad współpracy i komunikacji.  

Świetnym narzędziem, które pomoże ci ułożyć relacje z zespołem, jest expose. Przygotuj je i przedstaw pracownikom zaraz po objęciu nowego stanowiska. Expose powinno stanowić pierwszy krok w budowaniu twojego nowego, managerskiego „ja”.  

To że awansowałeś, nie znaczy że wszystko wiesz najlepiej.

Dostałeś awans, a więc jesteś dobry w tym co robisz. To wyróżnienie, ale również pułapka, w którą możesz łatwo wpaść, jeżeli zaczniesz postrzegać siebie, jako „mędrca”, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Tak, wiem – fajnie byłoby być mistrzem Yoda. Jednak w realiach współczesnego biznesu, pełnego wyzwań i wielu zmiennych, sukces należy do tych managerów, którzy potrafią wykorzystać siłę i różnorodność zespołu. Pracuj nad swoim zaufaniem do ludzi, zachęcaj ich do wyrażania swoich opinii, dopinguj do zmian i rozwoju. Zmotywowany i doceniony zespół dostarczy ci wielu nieszablonowych pomysłów, które przełożą się na realne wyniki. 

Sam wszystkiego nie zrobisz – twój wynik zależy od skuteczności I zaangażowania twojego zespołu. 

Do tej pory tylko ty odpowiadałeś za swoją pracę i osiągane rezultaty. Obejmując stanowisko managera, oddajesz podległym pracownikom obszar wykonania zadań, lecz nie odpowiedzialność za ich prawidłową i terminową realizację. To trudne, dlatego wielu początkujących managerów stosuje micromanagment, w myśl zasady „ufam, więc kontroluję”. To szybka droga do przemęczenia, nadmiernego stresu, a w dłuższej perspektywie wypalenia zawodowego. Nie zdołasz sam ogarnąć tematów przeznaczonych dla 10, 50 czy 100 ludzi. To niemożliwe. Rola managera polega na organizowaniu pracy ludzi, a nie ich wyręczaniu. Dlatego jak najszybciej naucz się delegować zadania. I zacznij to robić. 

A jeżeli chcesz być naprawdę dobrze przygotowany do objęcia sterów w swoim zespole skorzystaj z tematycznych szkoleń. Znajdziesz je w naszym portfolio: 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.