27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

24.04.2024

W IT dużo się dzieje i wciąż brakuje talentów  

Rok 2023 postawił branżę IT przed szeregiem wyzwań. Wpływało na to wiele czynników, takich jak: 

  • Liczba projektów z obszaru nowych technologii zmniejszyła się w stosunku do sytuacji w pandemii, a tym samym liczba rekrutacji powróciła do wcześniej znanych poziomów — jak wynika z danych zebranych przez Michael Page w „Przeglądzie Wynagrodzeń i Trendów”. 
  • Kryzys finansowy w Dolinie Krzemowej. 
  • Inflacja i podwyżki stóp procentowych, które zwiększyły koszty działalności i utrudniły dostęp do kredytów. To z kolei wpłynęło na spadek inwestycji i popytu na rozwiązania IT. 
  • Fala zwolnień w amerykańskich Big Techach, która była spowodowana zarówno kryzysem, jak i zmianą strategii i modelu biznesowego. Wypowiedzenia otrzymało 117 tys. pracowników na świecie.  

Sytuacja na rynku polskim w drugiej połowie 2023 roku zaczęła się stabilizować, a obecnie mamy do czynienia z mniej intensywną rekrutacją w polskich firmach z branży technologicznej. 

Niedobór talentów: Kluczowy problem branży IT 

Jednym z kluczowych wyzwań branży, nieustannie, jest brak wystarczającej liczby specjalistów IT. Według Komisji Europejskiej w całej Unii Europejskiej brakuje ponad 600 tysięcy programistów. Ogromne braki widać także w Polsce. To problem dla pracodawców, którzy starają się sprostać coraz bardziej złożonym projektom i wymaganiom rynku. Tym bardziej że rozpowszechniona praca zdalna i globalny rozwój projektów cyfryzacyjnych sprawiają, iż polscy programiści mogą pracować dla firm z całego świata. 

Kolejnym problemem jest szybki rozwój nowych technologii i brak dostępu do zasobów wiedzy. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, blockchain, wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które nie są jeszcze powszechnie dostępne.  

Dodatkowo sektor IT jest bardzo konkurencyjny. Firmy na całym świecie walczą o najlepszych specjalistów, oferując atrakcyjne wynagrodzenie, wyszukane benefity i inne wysublimowane korzyści. To zaostrza “wojnę o talenty”, która pogłębia problem braku głównie wykwalifikowanych doświadczonych pracowników.  

Firmy IT często poszukują programistów, którzy mają już udokumentowane doświadczenie w realizacji różnych projektów, a także znajomość konkretnych technologii i narzędzi. Początkujący programiści, zazwyczaj nie mają takiego portfolio i muszą się uczyć na bieżąco. Dlatego organizacje, pomimo braku kadry, nie chcą zatrudniać juniorów, a bardziej doświadczonych kandydatów, którzy będą od razu produktywni, bez konieczności dodatkowych szkoleń. Związane jest to m.in. z terminami realizacji projektów, ale również z kosztami zatrudnienia i utrzymania pracowników. 

W 2023 roku szczególnie widoczne były niedobory w takich obszarach jak:  

  • Sztuczna Inteligencja i Machine Learning. Dynamiczny rozwój sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach rośnie lawinowo.  
  • Cyberbezpieczeństwo. W dobie coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń, specjaliści ds. bezpieczeństwa są niezastąpieni. Firmy desperacko szukają ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zdolnych chronić przed atakami i utrzymać poufność danych. 
  • Programowanie w chmurze. Z chmurą związana jest nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość IT.  
  • Inżynieria danych. Brak doświadczonych profesjonalistów w tej dziedzinie hamuje rozwój projektów opartych na analizie danych. 

Raport “Wynagrodzenia i trendy w przedsiębiorstwach” od Grafton Recruitment, daje nadzieje na wysokie zapotrzebowanie w IT na specjalistów od cyberbezpieczeństwa. W zakresie opublikowanych ogłoszeń o pracę, w trzecim kwartale 2023 roku odnotowano prawie dwukrotnie większe zapotrzebowanie w tej dziedzinie niż w analogicznym okresie 2022 roku. Pojawia się również sporo ogłoszeń dotyczących stanowisk z obszaru IT Support, choć obecnie zapotrzebowanie na te role jest o 20% niższe niż w pierwszym kwartale 2022 roku. 

Badanie przeprowadzone przez HRK oraz HackerU wśród ponad 500 przedstawicieli branży IT potwierdza, że cyberbezpieczeństwo już teraz jest jednocześnie najbardziej pożądaną i najlepiej płatną wśród specjalizacji IT. 

A co będzie w 2024 r.?  

Branża IT w Polsce ma dobre perspektywy na rok 2024, ponieważ wiele firm planuje zwiększać zatrudnienie i dostosowywać się do nowych technologii.  

Raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, prezentuje plany rekrutacyjne firm na czas od stycznia do końca marca 2024.  

  • Prognoza netto zatrudnienia dla sektora IT na I kwartał 2024 roku wynosi +18%, co oznacza, że kandydaci mogą spodziewać się więcej ofert pracy niż w ostatnich miesiącach.  
  • Niektóre z trendów kształtujących rynek IT w Polsce to rosnące znaczenie pracy zdalnej, adaptacja do cyfrowej transformacji, a także zmieniające się oczekiwania kandydatów wobec pracodawców 
  • Branża IT może skorzystać z nowych regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa, które mają na celu zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej. 
  • W I kwartale 2024 roku 33% polskich organizacji deklaruje chęć wzmocnienia kadr, 16% z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49% firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2% firm nie zna planów.  

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają, że w IT umiejętności miękkie są równie ważne jak wiedza techniczna. Najbardziej poszukiwani są pracownicy, którzy charakteryzują się elastycznością i potrafią szybko dostosowywać się do zmian oraz posiadają umiejętności związane z inteligencją emocjonalną, pracą zespołową, zdolnością do krytycznego myślenia oraz kreatywnością. Niezbędna jest także gotowość do nieustannego uzupełniania wiedzy, czyli bycie na bieżąco z postępem technologicznym. 

Sytuacja branży IT w 2023 roku była pełna wyzwań i zagrożeń. Branża IT w Polsce musiała się zmierzyć z nową rzeczywistością i szukać sposobów na przetrwanie i rozwój. Nie wiadomo na pewno, jak potoczy się rok 2024, ale z pewnością będzie wymagał od branży dużo elastyczności, kreatywności i determinacji.  

Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HRBP, EB Specjalistka, Trenerka DISC

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.