Mamy to! Managerski GPS nr 100. Trzeba to uczcić…najlepiej rabatami 🙂
Skorzystaj z 25% zniżki na wszystkie wydarzenia z kodem: GPS100. Oferta ważna do 30.04.2025 r.
19.03.2025

Stabilizacja i bezpieczeństwo zatrudnienia - obecnie największe wyzwania pracowników 

W ostatnich latach rynek pracy przechodzi znaczące zmiany, a pracownicy stają w obliczu nowych wyzwań, których skala i intensywność zmuszają ich do adaptacji na niespotykaną dotąd skalę. Wydarzenia takie jak globalna pandemia, dynamiczna automatyzacja procesów, digitalizacja oraz rosnące oczekiwania wobec pracowników dotyczące elastyczności sprawiają, że stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo pracy to jedne z najważniejszych aspektów, na które pracownicy zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy. Co to jednak oznacza w praktyce? 

Wyzwania, z jakimi obecnie najczęściej mierzą się obecnie pracownicy: 

  • Niepewność zatrudnienia. Automatyzacja i cyfryzacja prowadzą do redukcji tradycyjnych miejsc pracy, co wymaga od pracowników elastyczności oraz ciągłego doskonalenia umiejętności. Do tego pandemia, spowolnienie biznesu, grupowe zwolnienia itp. negatywnie wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa u pracowników. 
  • Brak ochrony prawnej. Niektórzy zatrudnieni pracują na umowach cywilnoprawnych lub w niestandardowych formach pracy, które nie oferują pełnej ochrony socjalnej ani pewności zatrudnienia. 
  • Wpływ globalizacji. Przenoszenie firm do tańszych lokalizacji powoduje wzrost obaw o outsourcing miejsc pracy. 
  • Zmiany organizacyjne. Dynamiczne zmiany w organizacjach, dostosowanie się do nowych standardów,  nowych technologii czy automatyzacji rodzi lęk, niepewność i obawę o stabilność zatrudnienia. 
  • Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy. Coraz większą uwagę organizacje skupiają na welbeingu pracownika, zapewnieniu mu wsparcia i dobrostanu psychicznego – choćby w związku z narastającymi problemami sfery psychicznej u pracowników. Zgodnie z unijną strategią, istotne jest zapobieganie wypadkom i chorobom zawodowym, w tym poprzez eliminację zagrożeń chemicznych i ochronę zdrowia psychicznego. 

W kontekście tych wyzwań stabilność zatrudnienia przestała być tylko przywilejem – stała się kluczowym czynnikiem dla zdrowia psychicznego i społecznego dobrostanu pracowników. 

Z punktu widzenia pracowników stabilność oznacza nie tylko gwarancję zatrudnienia, ale także pewność, że w sytuacji kryzysowej będą mieli wsparcie ze strony pracodawcy. Brak stabilności może prowadzić do frustracji, obaw i lęków, obniżenia motywacji, a także do pogorszenia kondycji psychicznej pracowników i nawet wypalenia zawodowego. Z kolei dla pracodawców problematyczna jest sytuacja, w której wysoka fluktuacja kadry pracowniczej wpływa na jakość pracy, ogranicza rozwój firmy oraz budzi negatywne opinie wśród potencjalnych kandydatów. 

Co na to badania? 

Raport CBOS pokazuje, że mimo globalnych wyzwań gospodarczych, polski rynek pracy pozostaje w relatywnie dobrej kondycji. Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia jest stosunkowo wysokie — 63% pracujących nie spodziewa się większych zmian w najbliższym roku. Jednocześnie 22% liczy na poprawę sytuacji, co może być sygnałem stabilizacji rynku. 

Raport „Decoding Global Talent 2024” wskazuje, że najważniejszym priorytetem pracowników stało się bezpieczeństwo zatrudnienia, głównie z powodu rosnącej świadomości technologicznego wpływu GenAI. Mimo obaw związanych z technologią większość pracowników jest pewna swoich szans na rynku pracy i chętnie podejmuje działania na rzecz podnoszenia kwalifikacji. 

Wg raportu “Zmiana pracy oczami Polaków 2024” blisko 85% ankietowanych jest skłonnych zmienić pracę, jeśli w nowej firmie zaoferowano by im lepszy rodzaj umowy (np. umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej). Aż 87% badanych jest skłonnych odejść z pracy, w której doświadczają mobbingu. A prawie 88% zmieniłoby pracę, gdyby obecny pracodawca potraktował ich niesprawiedliwie. Niemal 83% ankietowanych jest skłonnych odejść z firmy, która łamie prawo. Polacy przy zmianie pracy biorą pod uwagę także bezpieczeństwo zatrudnienia (11% wskazań). Trzy główne czynniki, które mogłyby skłonić do zmiany planów tych pracowników, którzy dziś chcieliby zmienić pracę: obawa o finanse — 26%, lojalność wobec obecnego pracodawcy — 14%. 

Jakie strategie mogą pomóc w stabilizacji sytuacji na rynku pracy? 

Stabilizacja i bezpieczeństwo zatrudnienia stały się kluczowymi wyzwaniami dla pracowników (i pracodawców) w obecnych czasach. Rosnąca niepewność na rynku pracy, związana z globalnymi zmianami gospodarczymi, technologicznymi i politycznymi, zwiększa presję na zatrudnionych, którzy dążą do zapewnienia sobie bezpieczeństwa i spokoju w patrzeniu w przyszłość na swoją sytuację zawodową. 

Pracodawcy: 

  • Wprowadzanie programów wsparcia i rozwoju – Inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników zwiększa lojalność i redukuje ryzyko odchodzenia z pracy. 
  • Transparentność i uczciwa komunikacja – Pracownicy, którzy wiedzą, co ich czeka w dłuższej perspektywie, są mniej skłonni do poszukiwania nowego zatrudnienia. 
  • Budowanie stabilnych zespołów – Rotacja pracowników wpływa na morale całej organizacji. Wprowadzanie programów stabilizacji może przyciągać kandydatów i ograniczać odpływ wykwalifikowanej kadry. 

Pracownicy: 

  • Podnoszenie kwalifikacji – Kursy, certyfikaty i szkolenia zwiększają konkurencyjność na rynku pracy. 
  • Proaktywne planowanie kariery – Rozwijanie umiejętności przyszłości pozwala lepiej radzić sobie w dynamicznie zmieniającym się środowisku. 
  • Elastyczność i adaptacja – Otwieranie się na nowe formy zatrudnienia i zmiana podejścia do pracy może być kluczem do długotrwałego bezpieczeństwa. 

Wyzwania związane ze stabilnością zatrudnienia i bezpieczeństwem pracy pozostają obecnie w centrum zainteresowania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Przyszłość rynku pracy przynosi zmiany, do których będą musieli dostosować się wszyscy jego uczestnicy – a odpowiednie wsparcie i inwestycje w rozwój mogą stanowić fundament do ich pokonania. 

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.