O tym, dlaczego rekrutacja nie jest efektywnym procesem
07.05.2024

Lista grzechów, przez które tracisz szansę na zdobycie pracy w procesie rekrutacyjnym 

Wiele mówi się o tym jak należy przygotować się do procesu rekrutacyjnego – jak odpowiadać na pytania rekrutera, jak napisać dokumenty aplikacyjne, jak się zachowywać podczas rozmowy…  
W dzisiejszym artykule podejdę przewrotnie do tego tematu – przygotowałam listę grzechów, które mogą spowodować, że stracisz szansę na zdobycie pracy, na którą aplikowałeś. 

Złej jakości dokumenty aplikacyjne

Dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny) są twoją wizytówką i „pierwszym wrażeniem” jakie możesz wywrzeć na przyszłym pracodawcy. Od staranności ich przygotowania zależy, czy rekruter w ogóle weźmie cię pod uwagę w procesie pierwszej selekcji ofert przysłanych w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Niechlujność, nieczytelność i chaotyczność, czy wreszcie złe dopasowanie CV i listu motywacyjnego do wymagań i oczekiwań podanych w ofercie, może skutkować odrzuceniem twojej kandydatury. Zanim wyślesz swoją dokumentację przyglądnij się jej od strony wizualnej (czy dobrze się ją ogląda, czy łatwo odnaleźć w niej najważniejsze informacje, czy nie brakuje np. numeru telefonu, adresu e-mail lub zgody na przetwarzanie danych do celów rekrutacyjnych, jeżeli jest wymagana) oraz dopasowania informacji, do wymagań na danym stanowisku. Zwróć szczególną uwagę na zamieszczone zdjęcie, które powinno być w miarę aktualne i mieć biznesowy charakter. Jeżeli nie posiadasz takiej fotografii, lepiej w ogóle zrezygnuj ze zdjęcia w swoim CV – w szczególności, że w wielu firmach nie jest ono obecnie wymogiem rekrutacyjnym. 

Niepunktualność

Spóźnienie się na umówioną godzinę spotkania rekrutacyjnego (zarówno bezpośredniego, jak i online) jest kolejnym grzechem oddalającym cię od zdobycia pracy. Wierz mi, lepiej przyjść za wcześnie i poczekać w pobliskiej kawiarni, niż spóźnić się kilka minut. Oczywiście, nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć wszystko i może zdarzyć się, że utkniesz w korku np. z powodu wypadku drogowego. W takiej sytuacji warto skontaktować się z rekruterem i wyjaśnić zaistniałą sytuację. 

Nieodpowiedni ubiór, fryzura, makijaż

Pojawienie się na rozmowie w ubraniu, które jest nieodpowiednio dobrane do sytuacji często powoduje, że tracisz szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji. Oczywiście inny strój obowiązuje, gdy starasz się o pracę w biurze a inny, gdy aplikowałeś na stanowisko sprzedawcy w sklepie sportowym, jednak zawsze powinien on być schludny, czysty i wyprasowany. Stare powyciągane jeansy, wymięta bluzka, czy klapki na stopach sprawią, że nie zbudujesz w oczach rozmówcy pozytywnego „drugiego pierwszego wrażenia”. Analogicznie z fryzurą i makijażem – nieumyte, niedbale uczesane włosy oraz nieodpowiedni makijaż mogą przekreślić możliwość zdobycia pracy.  

Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej

Brak podstawowych informacji na temat firmy i stanowiska, na które aplikujesz dają sygnał rekruterowi, że być może nie jesteś do końca zainteresowany tą pracą lub masz do niej słabą motywację. W momencie, gdy pojawi się inny kandydat, wykazujący większe zaangażowanie, szanse na twoje zatrudnienie drastycznie maleją. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze stroną internetową firmy i jej profilami w social mediach. Dzięki temu będziesz przygotowany na pytania typu: „Dlaczego chcesz dołączyć do naszej firmy?”, „Co sądzisz o naszej firmie?”, „Co skłoniło cię do aplikowania na stanowisko w naszej firmie?” 

Negatywne informacje na temat poprzednich pracodawców lub współpracowników   

Nawet jeżeli odszedłeś z poprzedniej firmy z powodu szefa despoty lub toksycznej atmosfery w zespole, informowanie o tym rekrutera nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ wyrażanie negatywnych opinii na temat poprzednich pracodawców lub współpracowników może sugerować konfliktowe zachowanie i brak profesjonalizmu. Warto przemyśleć i dobrze przygotować odpowiedź na pytanie o przyczyny rozstania, dzięki czemu twoja argumentacja będzie miała profesjonalny i dyplomatyczny charakter. 

Brak umiejętności komunikacyjnych

Nawet jeżeli zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, będzie związany głównie z samodzielną pracą przed monitorem komputera, umiejętność dobrej komunikacji z otoczeniem jest ważnym elementem, wysoko ocenianym przez przyszłego pracodawcę. Nieprecyzyjne wyrażanie swoich myśli, udzielanie lakonicznych odpowiedzi na pytania lub odwrotnie – długie i chaotyczne monologi odbiegające od tematu spowodują, że zmniejszają się twoje szanse na zatrudnienie. Jeżeli dostrzegasz u siebie deficyty w tym obszarze, warto przygotować i przećwiczyć autoprezentację oraz odpowiedzi, na pytania, które w twojej ocenie mogą pojawić się podczas rozmowy rekrutacyjnej. 

Nieodpowiednia postawa

Roszczeniowość, wywyższanie się, przekonanie o własnej doskonałości lub lekceważące podejście na ogół nie podnoszą twojej oceny w oczach rektutera. Dlatego nie proponuję rozpoczynać rozmowy od „Ile są państwo w stanie mi zapłacić?”. Zdecydowanie lepiej zaprezentować swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które wskazują, że to ty jesteś idealnym, poszukiwanym kandydatem. Dopiero wtedy otwiera się przestrzeń na pytania o zarobki i benefity.     

Oto lista 7 grzechów, które mogą utrudnić ci pozytywne przejście procesu rekrutacyjnego.  Nie chcę jednak, abyś postrzegał go jako coś trudnego i skomplikowanego. W końcu każdego dnia tysiące osób otrzymuje propozycje zatrudnienia u nowego pracodawcy. Ważne, abyś pamiętał, że kluczem do sukcesu jest profesjonalizm, przygotowanie i umiejętność odpowiedniego przekazania swoich kompetencji i doświadczeń. 

Autor artykułu: Aneta Skowyra-Mazur – Trener Biznesu, Konsultant DISC, praktyk sprzedaży i zarządzania sprzedażą

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.