Kobiecy HR. Kluczowe cechy i wyzwania
W obecnych czasach, znaczenie działów HR wzrasta. Odgrywają kluczową rolę w organizacjach, od tworzenia atmosfery pracy do rozwoju pracowników. Do najważniejszych obowiązków tego działu należy:
- rekrutacja kandydatów,
- różnego rodzaju działania administracyjno-organizacyjne,
- nadzór nad pakietem benefitów pracowniczych,
- motywowanie pracowników,
- komunikacja wewnętrzna,
- organizacja szkoleń,
- budowanie kultury organizacyjnej.
Wiele z tych działań jest prowadzonych przez kobiety, gdyż w branży HR pracują głównie Panie. Chyba nietrudno to zauważyć? 😀 Zdobywają coraz większe uznanie i zajmują coraz częściej wysokie pozycje w firmie. Raport z 8. edycji badania „HR-owca portret własny” 2021 wskazuje skalę i portret HR Specjalistki.
Obszar HR jest z pewnością takim, w którym kobiety mogą czuć się swobodnie i chcą rozwijać się zawodowo, dzięki czemu chętniej przyjmują tę rolę. Dlaczego tak się dzieje? Kluczem jest zapewne specyfika pracy w tym dziale, który wymaga posiadania odpowiednich kompetencji miękkich tj. empatia, budowanie relacji, czy komunikacja. Nie bez znaczenia pozostaje także inteligencja emocjonalna, umiejętności organizacyjne np. zarządzanie czasem (harmonogramy i terminy), zadaniami i projektami oraz ludźmi. Są one najczęściej naturalnymi predyspozycjami, czyli związanymi z charakterem. Kobiety często wykazują się kompetencjami miękkimi, takimi jak właśnie zdolność słuchania, rozumienia, czy doradzania innym.
Odnosząc się do wykonywanych obowiązków w branży HR to np. pozyskiwanie pracowników w rekrutacji wymaga m.in. sprawdzenia takich aspektów jak: praca w zespole, radzenie sobie ze stresem, zbadanie motywacji, umiejętności komunikacji itp. Jeśli osoba rekrutująca nie posiada kompetencji miękkich, to nie zweryfikuje ich u kandydata. Te wszystkie umiejętności dobrze pasują do tzw. “miękkiego HR”, czyli działań obejmujących większość obowiązków zawodu HR-owca.
Wyzwania stawiane przed kobietami w HR
Z pewnością wszyscy pracownicy HR mają sporo wyzwań związanych z realizowanymi zadaniami, zarówno po stronie współpracy z zarządem organizacji jak i z samymi pracownikami. Trudno jest się także odpowiednio zmotywować do pracy, jeśli nasze wysiłki są często niedoceniane przez innych. Obserwując odpowiedzi badania „HR-owca portret własny” możemy zobaczyć, że najwięcej pracy pracownicy HR mają z: komunikacją wewnętrzną, tworzeniem angażującego środowiska pracy, utrzymywaniem motywacji pracowników i kluczowych talentów oraz pozyskaniem jakościowych aplikacji w procesach rekrutacyjnych.
Podwójną skalę wyzwań w tym zawodzie ponoszą kobiety, które dodatkowo napotykają na:
- Walkę z przekonaniami i stereotypami w świecie biznesu (branż i zawodów) zdominowanych przez mężczyzn. Radzą sobie z barierami zawodowymi tj., dostęp do stanowisk kierowniczych czy równość wynagrodzeń.
- Balansowanie między pracą a życiem rodzinnym. Muszą właściwie zarządzać czasem i delegowaniem zadań, aby zrealizować obowiązki zawodowe i prywatne związane z posiadaniem rodziny.
- Budowanie autorytetu zawodowego i zdobywaniu szacunku w organizacji, szczególnie w męskich branżach/firmach.
Obecnie HR-owiec pełni w organizacji wiele różnych funkcji i obowiązków: od rekrutera, eksperta, marketingowca, sprzedawcy, doradcy, do coacha. Wymaga to ciągłego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Rola kobiet w dziale HR jest niezaprzeczalna i niesie ze sobą wiele kluczowych cech, potrzebnych w tym zawodzie, ale także i wiele wyzwań. Niemniej branża jest na etapie ciągłego rozwoju i z pewnością chętnie przyjmie w swoje szeregi więcej mężczyzn. Nie płeć bowiem decyduje o przyjęciu do pracy, czy radzeniu sobie z obowiązkami, a posiadane doświadczenie i umiejętności.
Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner