WAŻNE! Wszystkie czerwcowe LIVE MEETINGI teraz za jedyne 99 zł!
Merytoryczna dawka wiedzy prawie 50% taniej. Sprawdź ofertę»

Kobiecy HR. Kluczowe cechy i wyzwania
04.07.2023

Kobiecy HR. Kluczowe cechy i wyzwania

W obecnych czasach, znaczenie działów HR wzrasta. Odgrywają kluczową rolę w organizacjach, od tworzenia atmosfery pracy do rozwoju pracowników. Do najważniejszych obowiązków tego działu należy: 

  • rekrutacja kandydatów, 
  • różnego rodzaju działania administracyjno-organizacyjne, 
  • nadzór nad pakietem benefitów pracowniczych, 
  • motywowanie pracowników, 
  • komunikacja wewnętrzna, 
  • organizacja szkoleń, 
  • budowanie kultury organizacyjnej. 

Wiele z tych działań jest prowadzonych przez kobiety, gdyż w branży HR pracują głównie Panie. Chyba nietrudno to zauważyć? 😀 Zdobywają coraz większe uznanie i zajmują coraz częściej wysokie pozycje w firmie. Raport z 8. edycji badania „HR-owca portret własny” 2021 wskazuje skalę i portret HR Specjalistki.  

Obszar HR jest z pewnością takim, w którym kobiety mogą czuć się swobodnie i chcą rozwijać się zawodowo, dzięki czemu chętniej przyjmują tę rolę. Dlaczego tak się dzieje? Kluczem jest zapewne specyfika pracy w tym dziale, który wymaga posiadania odpowiednich kompetencji miękkich tj. empatia, budowanie relacji, czy komunikacja. Nie bez znaczenia pozostaje także inteligencja emocjonalna, umiejętności organizacyjne np. zarządzanie czasem (harmonogramy i terminy), zadaniami i projektami oraz ludźmi. Są one najczęściej naturalnymi predyspozycjami, czyli związanymi z charakterem. Kobiety często wykazują się kompetencjami miękkimi, takimi jak właśnie zdolność słuchania, rozumienia, czy doradzania innym.  

Odnosząc się do wykonywanych obowiązków w branży HR to np. pozyskiwanie pracowników w rekrutacji wymaga m.in. sprawdzenia takich aspektów jak: praca w zespole, radzenie sobie ze stresem, zbadanie motywacji, umiejętności komunikacji itp. Jeśli osoba rekrutująca nie posiada kompetencji miękkich, to nie zweryfikuje ich u kandydata. Te wszystkie umiejętności dobrze pasują do tzw. “miękkiego HR”, czyli działań obejmujących większość obowiązków zawodu HR-owca. 

Wyzwania stawiane przed kobietami w HR 

Z pewnością wszyscy pracownicy HR mają sporo wyzwań związanych z realizowanymi zadaniami, zarówno po stronie współpracy z zarządem organizacji jak i z samymi pracownikami. Trudno jest się także odpowiednio zmotywować do pracy, jeśli nasze wysiłki są często niedoceniane przez innych. Obserwując odpowiedzi badania „HR-owca portret własny” możemy zobaczyć, że najwięcej pracy pracownicy HR mają z: komunikacją wewnętrzną, tworzeniem angażującego środowiska pracy, utrzymywaniem motywacji pracowników i kluczowych talentów oraz pozyskaniem jakościowych aplikacji w procesach rekrutacyjnych. 

Podwójną skalę wyzwań w tym zawodzie ponoszą kobiety, które dodatkowo napotykają na:  

  • Walkę z przekonaniami i stereotypami w świecie biznesu (branż i zawodów) zdominowanych przez mężczyzn. Radzą sobie z barierami zawodowymi tj., dostęp do stanowisk kierowniczych czy równość wynagrodzeń. 
  • Balansowanie między pracą a życiem rodzinnym. Muszą właściwie zarządzać czasem i delegowaniem zadań, aby zrealizować obowiązki zawodowe i prywatne związane z posiadaniem rodziny.  
  • Budowanie autorytetu zawodowego i zdobywaniu szacunku w organizacji, szczególnie w męskich branżach/firmach.  

Obecnie HR-owiec pełni w organizacji wiele różnych funkcji i obowiązków: od rekrutera, eksperta, marketingowca, sprzedawcy, doradcy, do coacha. Wymaga to ciągłego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Rola kobiet w dziale HR jest niezaprzeczalna i niesie ze sobą wiele kluczowych cech, potrzebnych w tym zawodzie, ale także i wiele wyzwań. Niemniej branża jest na etapie ciągłego rozwoju i z pewnością chętnie przyjmie  w swoje szeregi więcej mężczyzn. Nie płeć bowiem decyduje o przyjęciu do pracy, czy radzeniu sobie z obowiązkami, a posiadane doświadczenie i umiejętności.  

Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.