Wielkie wyjście ze strefy komfortu — zmiana pracy po 17 latach. Obawy i możliwości
31.01.2024

Wielkie wyjście ze strefy komfortu — zmiana pracy po 17 latach. Obawy i możliwości

Obecnie na rynku pracy utrzymuje się (można by powiedzieć) trend, dotyczący związania się pracownika z firmą na co najwyżej kilka lat. Najczęściej zmieniamy zatrudnienie co 2-3 lata, tłumacząc to potrzebą nowych wyzwań, czy możliwością rozwoju. W branży IT częsta zmiana pracodawcy jest zjawiskiem dosyć powszechnym, często związanym z kwestiami ekonomicznymi, ale przede wszystkim z potrzebą rozwijania swoich umiejętności lub wręcz przekwalifikowania się.  

Współpraca z jedną firmą przez 10 lat lub więcej jest jednak rzadkością. Tacy pracownicy mogą wyróżniać się dużym doświadczeniem w swoim zawodzie, dobrą znajomością branży i konkurencji, rozwiniętymi kompetencjami czy umiejętnością pracy zespołowej. Często pracują jako samodzielni specjaliści, a to są bardzo cenne atuty na rynku pracy. Niezadowolony pracodawca nie zatrzymałby przecież małowartościowych pracowników przez tak długi czas. Głównymi przyczynami zakończenia współpracy w takich przypadkach mogą być m.in. wypalenie zawodowe, chęć zmiany środowiska, czy też brak możliwości: dalszego rozwoju, awansu, osiągania sukcesów czy zwiększenia zarobków. 

Jak mam się odnaleźć na rynku pracy? 

Decyzja o zmianie pracy po długim czasie w jednym miejscu niesie ze sobą naturalne obawy. Czy odnajdziemy się w nowym środowisku? Czy poradzimy sobie z nowymi wyzwaniami? Taki pracownik może czuć się zagubiony na obecnym rynku pracy. Warto w takim przypadku skorzystać ze wsparcia, uzyskując cenne informacje, które pozwolą odnaleźć się w nowej sytuacji. Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z porady specjalistów HR, rekruterów lub udział w coachingu. Należy wziąć pod uwagę, iż nowa posada może nie pojawić się od razu na rynku pracy. Aby zminimalizować obawy, podejdźmy do procesu zmiany pracy w sposób przemyślany. Dobrze jest zacząć od analizy swoich umiejętności i zainteresowań, aby znaleźć taką ścieżkę zawodową, która będzie zgodna z naszymi pasjami, doświadczeniem i ambicjami. Cenne okażą się także takie cechy jak: otwartość na zmiany i łatwość przystosowania się do nowej sytuacji. Gdy już mentalnie przygotujemy się do zmian, wykorzystajmy wszystkie dostępne źródła poszukiwania zatrudnienia, tj.: 

  • Daj się znaleźć.  

Bądźmy widoczni w mediach społecznościowych dla potencjalnych pracodawców i rekruterów, zapraszajmy ich do sieci kontaktów, bierzmy udział w eventach branżowych i targach pracy, uczestniczmy w networkingu. 

  • Wykorzystaj sieć kontaktów

Zdobytą dotychczas, ale także budujmy nowe znajomości, np. na portalu LinkedIn. Kontaktujmy się z wybranymi firmami, z którymi chcielibyśmy podjąć współpracę. 

  • Poszukuj i odpowiadaj na oferty pracy

Codziennie znajdź czas na to, aby przejrzeć ogłoszenia i wysłać CV. Nie bez przyczyny mówi się potocznie, iż poszukiwanie pracy to praca na pełen etat. Wymaga pełnego zaangażowania, systematyczności i konsekwencji. Procesy rekrutacyjne obecnie bardzo często są wieloetapowe. Nadal zdarza się, że pracodawcy nie udzielają informacji zwrotnej, zatem warto się dobrze przygotować i poświęcić trochę czasu na poszukiwanie nowego zatrudnienia.  

  • Przygotuj CV doświadczonego pracownika. 

Warto sprawdzić aktualne standardy w tworzeniu dobrego merytorycznie CV. Jeśli aplikujesz na daną ofertę pracy – dostosuj CV do jej treści. W życiorysie podkreśl najważniejsze aspekty swojej kariery. Tutaj należy się zastanowić, co może być ważne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Podkreśl przede wszystkim swoje bogate doświadczenie, sukcesy i osiągnięcia, wiedzę w wybranej specjalizacji, ścieżkę rozwoju i nabyte umiejętności. Konkretnie, przejrzyście, uwypuklając najważniejsze kwestie.  

  • Ograniczenia. 

Potencjalny pracodawca może zakładać, iż po latach spędzonych w jednej organizacji i działaniu wedle przyjętych w niej standardów, będziesz miał trudności z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji i zaakceptowaniem innych procedur. Kluczowym staje się wtedy zapewnienie rekrutera o otwartości na zmiany, nowe wyzwania, elastyczność i umiejętności poszukiwania rozwiązań. Podczas spotkania rekrutacyjnego przede wszystkim należy być sobą, szczerze prezentować swoje umiejętności i ścieżkę kariery. 

  • Odpocznij. 

W przypadku jeśli masz możliwość odpoczynku, zdystansowania się i autorefleksji nad tym, co chciałbyś dalej robić zawodowo – zrób to! Taki czas może być bezcenny i pozwoli Ci na dokonanie właściwych wyborów. W czasie poszukiwania pracy należy rozważyć inwestycję w rozwój osobisty i np. naukę nowych umiejętności czy podszlifowanie języka obcego. 

 

Podejście rekrutujących 

Warto zwrócić uwagę na temat postrzegania kandydatów, przez pracodawców i rekruterów, w związku ze zmianą firmy po długim okresie zatrudnienia, gdyż może być ono bardzo różnorodne i przynieść pewne ograniczenia w rekrutacji.  

  • Doświadczenie zawodowe. 

Długi staż w jednej firmie zwykle świadczy o lojalności i zdolności do pracy w stabilnym środowisku. Z drugiej strony, rekruterzy mogą być zaniepokojeni, że kandydat może mieć trudności z dostosowaniem się do nowego otoczenia, szczególnie jeśli długi czas pracy w jednym miejscu sprawił, że jego umiejętności są zbyt scentralizowane w jednym obszarze. 

  • Aktualizacja umiejętności. 

Rekruterzy mogą obawiać się, że osoba, która pracowała przez długi czas w jednej firmie, może mieć trudności z dostosowaniem się do nowoczesnych technologii, trendów i innowacji. Zatem, dla kandydata w procesie rekrutacji, istotne staje się podkreślenie swoich umiejętności i zdolności do nauki nowych rzeczy. 

  • Zakres obowiązków. 

Jeśli kandydat przez wiele lat zajmował jedno stanowisko w firmie, rekruterzy mogą zastanawiać się, czy będzie w stanie sprostać różnorodnym wyzwaniom na nowym stanowisku, na które aplikuje. Kandydat powinien podkreślić swoje umiejętności w przełożeniu na różne konteksty, obowiązki czy branże. 

  • Motywacje do zmiany pracy. 

Jeśli kandydat potrafi uzasadnić swoją decyzję o zmianie pracy po długim okresie, podkreślając nowe wyzwania, możliwość rozwoju zawodowego lub zainteresowanie nową branżą, może to pomóc w złagodzeniu obaw rekrutującego. 

  • Stereotypy i uprzedzenia. 

Niestety, niektórzy rekrutujący mogą mieć stereotypowe podejście do pracowników, którzy zmieniają pracę po długim stażu w jednej firmie, zakładając na przykład, że są zbyt zakorzenieni w starej kulturze firmy. Warto pracować nad przekonaniami, że zdobyte doświadczenie może być wartościowe w nowym środowisku. 

Każda sytuacja jest indywidualna a podejście pracodawców będzie zależało od wielu czynników, takich jak branża, stanowisko, umiejętności kandydata i obecne potrzeby firmy.  

Wielkie wyjście ze strefy komfortu dzięki zmianie pracy po 10 czy 17 latach to wybór, który może przynieść wiele korzyści, ale także niesie ze sobą pewne wyzwania. Otwarcie na nowe doświadczenia, gotowość do nauki i elastyczność w dostosowywaniu się do nowych sytuacji — to jest dobra strategia działania. Zmiana będzie stresująca, ale z odpowiednim podejściem i przygotowaniem na pewno wszystko się uda!

Marta Woszczyńska – HRBP, EB Specjalistka, Trenerka DISC

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.