27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Rola kobiet w budowaniu efektywnych zespołów
31.08.2023

Rola kobiet w budowaniu efektywnych zespołów

Kobiety odgrywają istotną rolę w budowaniu efektywnych zespołów. W rekrutacji pracowników do swojego zespołu często zwracają uwagę na takie aspekty jak:  

  • Różnorodność perspektyw i umiejętności, czyli dywersyfikacja zespołu. Kobiety często zwracają uwagę na różnorodność zespołu, zarówno pod względem umiejętności jak i doświadczenia kandydatów, ale także płci i innych cech, takich jak pochodzenie etniczne czy wiek. Wielu kobietom zależy na pracy w środowisku, które jest zróżnicowane i otwarte na różne perspektywy. Zależy im zatem na tworzeniu zrównoważonych zespołów, w których reprezentowane są różne punkty widzenia. 
  • Kompetencje miękkie. Umiejętności takie jak empatia, komunikacja, praca zespołowa i rozwiązywanie konfliktów mogą być dla kobiet istotnymi czynnikami w procesie selekcji. Ważne jest dla nich, aby kandydaci mieli dobre umiejętności interpersonalne, by efektywnie współpracować i radzić sobie w trudnych sytuacjach, a także budować relacje. 
  • Work life balance. Kobiety często zwracają uwagę na równowagę między pracą a życiem prywatnym. Same szukają organizacji, które oferują elastyczne godziny pracy, programy wsparcia rodzinnego i dlatego świadomie tworzą korzystne warunki dla pracowników, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 
  • Budowanie relacji i atmosfery zespołowej. Zwracają uwagę na to, jak kandydaci współpracują z innymi, jak się komunikują i jakie wartości promują w kontekście budowania zespołu. Ważne jest dla nich, aby członkowie zespołu byli wrażliwi na potrzeby innych i potrafili stworzyć atmosferę współpracy i wsparcia. 
  • Inicjatywa i zaangażowanie. Docenieni będą kandydaci, którzy są aktywni, przejawiają inicjatywę i angażują się w rozwój zespołu czy organizacji. Osoby z motywacją do samorozwoju i dążeniem do osiągania celów. 

Jednak warto zaznaczyć, że powyższe aspekty nie są wyłącznymi priorytetami kobiet. Istnieje duże zróżnicowanie w preferencjach i kryteriach selekcji kandydatów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, i każdy rekrutujący ma własne indywidualne wymagania dot. wyboru najlepszego członka zespołu. Dużo zależy także od samych kryteriów oceny dot. danego stanowiska, specyfiki pracy czy obowiązków. Wbrew ogólnej opinii, że “podobieństwa się przyciągają”, mamy tendencję jednak do szukania/wybierania osób podobnych do nas.  

W branży IT kobiety budują i zarządzają zespołami w typowo męskim świecie technologii. Mimo że na początku nie jest łatwo wejść do IT, to jednak potem satysfakcja z pracy jest wysoka, wskazuje badanie „Kobiety w IT 2022”.  

  • Wielu kobietom wejście do branży sprawia trudności — uważa tak 75% kandydatek do pracy w IT. A 40% kobiet wskazuje, że nie wie, od czego zacząć.  
  • Aż 68% kobiet z branży otrzymało w 2021 roku podwyżkę, a 3 na 4 z nich wskazuje, że w obecnej firmie ma szansę na awans. 
  • Prawie 71% badanych wskazało, że czują się spełnione w pracy.  
  • 67% specjalistek wskazało, że poleciłoby aktualnego pracodawcę swoim koleżankom i kolegom. 
  • Za najważniejsze czynniki, które kształtują pozytywny odbiór branży, badane specjalistki IT wskazały możliwości rozwoju (88,4%), wysokie zarobki (89,9 %) i otwartość firm na umożliwienie im pracy zdalnej (77,7 %). 

Świadome zarządzanie współczesną organizacją to takie kierowanie, w którym odchodzimy od tradycyjnych ról i kształtujemy liderów zespołów – otwartych, empatycznych, współpracujących i wykorzystujących swoje kompetencje do realizacji misji, strategii i celów firmy. Obecnie w zarządzaniu istotne są również umiejętności dostosowania się do zmian na rynku pracy, angażowanie pracowników oraz rozwój umiejętności i stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Polskie liderki mają tego świadomość i już dziś wdrażają do firm polityki oparte na równości, partnerstwie i współpracy. Dlatego też ich rola w biznesie rośnie. 

Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.