27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Kobiecy styl przywództwa
25.07.2023

Kobiecy styl przywództwa

Inteligencja emocjonalna, umiejętność budowania różnorodnego zespołu, elastyczność, rola mentora i doradcy to tylko kilka aspektów, które wyróżniają się w kobiecym przywództwie. Temat przywództwa kobiet w pracy jest coraz częściej poruszany w obecnych czasach. Coraz częściej zajmują wysokie stanowiska w firmie, zakładają własne biznesy, są niezależne i przedsiębiorcze, a ich umiejętności i kompetencje są coraz bardziej doceniane przez je same oraz otoczenie. Jednak jest tutaj jeszcze sporo miejsca do zagospodarowania. Jak wynika z raportu Hays „Kobiety na rynku pracy 2022” tylko 16% firm jest zarządzanych przez kobiety. Według danych Eurostatu Polki stanowią zaledwie 21% “board members” oraz 13% zarządów i rad nadzorczych największych spółek notowanych na giełdzie — to mniej niż średnia unijna. 

Kilka kluczowych cech, które najczęściej są charakterystyczne w kobiecym zarządzaniu: 

  • Emocje i empatia. Kobiety często wykazują się inteligencją emocjonalną i empatią, co stanowi niezbędne narzędzie w zarządzaniu, z uwagi na lepsze zrozumienie i zareagowanie na potrzeby i problemy pracowników. Dzięki czemu starają się także tworzyć atmosferę zaufania i współpracy, poprzez budowanie relacji z pracownikami, co pozytywnie wpływa na kulturę organizacyjną. 
  • Wielozadaniowość i elastyczność w podejściu do pracy. To umiejętności, które mają kluczowe znaczenie w dynamicznym środowisku biznesowym. Kobiety potrafią zarządzać różnymi zadaniami jednocześnie znajdując priorytety i często również równowagę między pracą a życiem rodzinnym. 
  • Budowanie i rozwój zespołu. Liderki są skłonne do słuchania potrzeb i zachęcania do samodzielności w podejmowaniu działań. Inspirują, motywują i mobilizują innych do osiągania wspólnych celów. To prowadzi do lepszej synergii w zespole i bardziej efektywnej współpracy.  
  • Otwarte podejście. Ponieważ same są traktowane stereotypowo to częściej zwracają uwagę na aspekt równego traktowania i różnorodności w zespole.  
  • Komunikacja. Kobiety często wykazują silne umiejętności komunikacyjne. Potrafią wyrażać swoje myśli i idee w sposób klarowny.  

Każdy przywódca, niezależnie od płci, może mieć różne kombinacje cech i umiejętności. Różnice indywidualne są niezwykle ważne, dlatego ważne jest docenianie różnorodności stylów przywództwa i umiejętności w organizacji. 

Zdarza się, że kobiety są wyznaczane na stanowiska kierownicze w celu uzyskania tzw. równowagi płci w organizacji. Co nie oznacza, że nie posiadają wymaganych kwalifikacji. Żadna firma z pewnością nie pozwoli sobie na awans niekompetentnego pracownika.  

Kobieta-liderka ma wiele zalet, które warto docenić i wspierać. Niestety ciągle jeszcze wiele Pań nie ma własnej wystarczającej wiary w swoje możliwości i nie stawia sobie ambitnych celów, albo wprost nie przyznaje, że ważny jest dla niej także sukces zawodowy. 

Kobiety wnoszą do biznesu cenne wartości i stanowią połowę naszego społeczeństwa, zatem jest to ogromny potencjał do wykorzystania. 

Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.