Dlaczego organizujemy firmowe spotkania świąteczne? Powody i korzyści
Kiedy kończy się rok, a okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, nie ma lepszego czasu na firmowe spotkanie w uroczystym klimacie. Często pracownicy czują się przytłoczeni presją, obowiązkami i stresem w tym okresie, bo z pewnością jest to czas wytężonej pracy zamykającej rok oraz przygotowań do przerwy i zasłużonego odpoczynku. Imprezy świąteczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązanie. Powodów, dla których firmy je organizują może być wiele:
- Podziękowanie za pracę
- Budowanie pozytywnej atmosfery.
- Integracja pracowników.
- Budowanie więzi pomiędzy pracownikami a firmą.
- Rozwój kultury organizacyjnej.
- Odpoczynek i relaks w świątecznej atmosferze.
- Tworzenie pozytywnego wizerunku organizacji.
- Podsumowanie działań firmy.
Takie spotkania dają realne korzyści dla pracowników i pracodawców. Jakie konkretnie?
- Redukcja Stresu
Okres przedświąteczny to często czas wzmożonego stresu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Organizacja imprezy świątecznej daje pracownikom chwilę oddechu, możliwość oderwania się od obowiązków i odreagowania napięć. To ważne dla zdrowia psychicznego, bo pozwala na resetowanie się przed nowym rokiem kolejnych wyzwań.
- Wzmocnienie więzi
Imprezy świąteczne to doskonała okazja do zacieśniania relacji między pracownikami. Wspólne świętowanie pomaga w budowaniu relacji, a te z kolei przekładają się na lepszą atmosferę w miejscu pracy.
- Nagroda za trud pracownika
Organizacja imprezy świątecznej jest dowodem uznania dla zaangażowania pracowników przez cały rok. To motywuje do dalszego wysiłku i lojalności do firmy.
- Tworzenie niezapomnianych wspomnień
Imprezy świąteczne pozostawiają niezapomniane wspomnienia, które pracownicy będą mieli przez kolejne lata.
- Zwiększenie zaangażowania pracowników
Imprezy świąteczne zwiększają zaangażowanie pracowników. Kiedy widzą, że firma dba o ich dobrostan i życie poza pracą, są bardziej zmotywowani do efektywnej pracy.
- Poprawa atmosfery w miejscu pracy
Wesołe i relaksujące wydarzenia świąteczne przenoszą pozytywną atmosferę do biura. To wpływa na kreatywność, produktywność i integrację pracowników. To doskonała okazja, by w świątecznej, magicznej atmosferze zasiąść wspólnie do stołu, porozmawiać, podzielić się opiniami na temat swojego miejsca pracy, zrealizowanych projektów i planów na kolejne miesiące. W czasach pracy zdalnej możliwość przejścia ze świata online do fizycznego kontaktu ze współpracownikami nabiera szczególnego znaczenia. Dla nowych pracowników będzie to okazja do poznania swoich kolegów i koleżanek, co bezpośrednio pozytywnie wpłynie na ich późniejsze relacje w pracy.
- Budowanie pozytywnego wizerunku
Organizacja imprezy świątecznej tworzy pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy, który dba o swoich pracowników. To przyciąga nowe talenty i wzmacnia lojalność obecnych pracowników. Zaproszenie swoich pracowników do wspólnej wieczerzy jest wyrazem dbałości o ich samopoczucie i pozytywne relacje budowane nie tylko bezpośrednio w swoich zespołach, ale wśród innych działów.
- Inwestycja w sukces
Spotkania świąteczne nie są jedynie kosztem, to inwestycja w sukces firmy. Zadowoleni pracownicy są bardziej lojalni, produktywni i kreatywni oraz zintegrowani, co przekłada się na ich lepsze wyniki, czyli także efektywność i opłacalności firmy.
Dlatego warto zorganizować firmowe spotkanie świąteczne lub podsumowujące rok. Nie ważne czy bardziej formalne, czy w luźnej atmosferze zabawy i integracji zespołu. Liczy się gest i możliwość miło spędzonego czasu ze współpracownikami. Niezależnie od wyznawanej religii, możliwość spotkania się z pracownikami, by świętować wspólnie, redukować stres i budować więzi, to cenny czas.
Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner