30.01.2023

Zmiana. Zjawisko obecnych czasów czy stały element w organizacjach. 

Jestem przekonana, że odpowiedź jest prosta dla wszystkich tych, którzy pracują już w organizacjach lub prowadzą własne firmy. Zmiana to stały element nie tylko w organizacjach, ale w całym naszym życiu. Wiesz o tym, prawda? 

To odpowiedz na moje pytania: 

Z jakiego powodu ten wielki opór, gdy zmiana się pojawia? 
Co zmiana Tobie zabiera? 
A może wiesz, że zmiany są, ale może akurat Ciebie ominą?  
A skąd taka nadzieja? 

Nie znam Twoich odpowiedzi na te pytania. Warto jednak usiąść na chwilę i zobaczyć jak jest. Jak ja sobie tak usiadłam, to okazało się, że nie zmieniam z wygody. „Jest jak jest, ale jest.” Tak sobie kiedyś myślałam. Pisząc to teraz pojawia się u mnie szeroki uśmiech, że łączyłam wygodę z „jest jak jest, ale jest”. Narzekanie i nic nie robienie. Niesamowite prawda?! 

Ja się przyznałam. 
A jak to jest u Ciebie? 
Jestem też przekonana, że nie raz słyszałaś/ słyszałeś to zdanie: 

„Bez zmian nie ma rozwoju.” 
I co? I nic. Głową kiwamy: Tak. A jak się dzieje, to pojawia się: Nie. 
I tak mnie to zastanawia… Ile potrzebujesz dowodów na to, że warto szukać rozwiązań na zmianę? Jakie sytuacje muszą jeszcze się pojawić, żeby iść w zmianę?

Pamiętam przed pandemią, jak trzeba było się prosić o jeden dzień pracy z domu. Obecnie w wielu firmach pracuje się tak nawet pięć dni. Ba, dzięki temu firmy mogą szukać pracowników w całej Polsce, a nie tylko w wyznaczonym mieście. Oczywiście będą plusy i minusy takich rozwiązań. Skupię się jednak teraz na samej zmianie w sytuacji „jest jak jest, ale jest”. Jeżeli tak właśnie masz, to: 

Co możesz spróbować zrobić? 
Czego możesz zrobić więcej? 
Czego możesz zrobić mniej? 
Co wydarzy się złego, gdy coś zmienisz? 
Co wydarzy się dobrego, gdy coś zmienisz? 
Jak jest teraz tak na prawdę u Ciebie? 

Nie będę przekonywać Ciebie do zmian. Od jakiegoś czasu przekonywanie do czegokolwiek nie jest w obszarze moich zainteresowań. Przyjrzyj się sobie i  zobacz czy nie tkwisz w takim samym absurdzie jak ja kiedyś. To znaczy: „Z wygody. Jest jak jest, ale jest.” 

Czy jesteś szczęśliwy/szczęśliwa w tym co jest teraz? 
Jak nie, to z jakiego powodu w tym tkwisz? 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.