27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Zarządzanie pracą: Wyzwania managera w okresie jesienno-zimowym
14.12.2023

Zarządzanie pracą: Wyzwania managera w okresie jesienno-zimowym

Jesień i zima to pory roku, które niosą ze sobą piękno kolorowych liści, śniegu i świąteczny nastrój. Jednak dla wielu z nas jest to również okres, w którym zarządzanie pracą staje się wyzwaniem. Skracające się dni, brak słońca i niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i wydajność. Wiele osób doświadcza spadku energii, który często prowadzi do obniżenia wydajności w pracy. “Jesienna apatia” może powodować trudności w skoncentrowaniu się, zwiększone zmęczenie oraz spadek motywacji do wykonywania codziennych obowiązków. 

Jesienno-zimowe wyzwania w pracy mogą być trudne, ale z odpowiednimi strategiami zarządzania można im skutecznie zaradzić. Dbając o zdrowie i stosując praktyczne rozwiązania, zachowamy wydajność i pozytywne podejście, pomimo trudnych warunków pogodowych. Wyzwania dotyczą także Managerów, którzy w tym okresie powinni zwrócić szczególną uwagę na skuteczne zarządzanie pracą swoją i załogi. Przyda się empatia i zdolność do dostosowania strategii do zmieniających się warunków i efektywności pracowników. Zapewnienie wsparcia i rozumienie potrzeb pomoże w utrzymaniu wydajności. 

  • Jesienne zmęczenie. 

Wraz z krótszymi dniami i mniejszą ilością naturalnego światła słonecznego, pracownicy mogą doświadczać spadku energii i motywacji. Managerowie powinni być gotowi na rozpoznawanie tych symptomów i zaoferowanie wsparcia w radzeniu sobie ze spadkiem energii, np. poprzez elastyczność w harmonogramach pracy. 

  • Słabsza odporność na choroby. 

Okres jesienno-zimowy często wiąże się z wybuchem infekcji grypy i przeziębienia. Warto promować higienę osobistą i zdrowy styl życia wśród pracowników oraz zachęcać do korzystania z urlopu w razie choroby. 

  • Wyzwania związane z pracą zdalną. 

W miarę jak pogoda staje się coraz bardziej nieprzyjemna, praca zdalna może stawać się bardziej atrakcyjną opcją. Managerowie muszą utrzymywać efektywną komunikację i monitorować postępy pracowników pracujących na odległość, aby zapewnić ciągłość działań. 

  • Sezonowe fluktuacje w obciążeniu pracą. 

W niektórych branżach i organizacjach okres jesienno-zimowy może być bardziej obciążający niż w innych porach roku, na przykład w handlu detalicznym przed świętami Bożego Narodzenia. Managerowie muszą być gotowi na elastyczne zarządzanie i przydzielanie zadań w zależności od zmieniających się potrzeb. 

  • Motywacja i zaangażowanie. 

Pracownicy mogą doświadczać spadku motywacji i zaangażowania, dlatego managerowie powinni inwestować w motywujące środowisko pracy, np. organizując zimowe wydarzenia firmowe, które integrują zespół i pozwalają na chwilę zabawy. 

  • Zarządzanie emocjami. 

Mroźne dni i długie noce mogą wpływać na nastrój pracowników. Managerowie muszą być gotowi do zarządzania emocjami w zespole i oferowania wsparcia w razie potrzeby. 

  • Planowanie zastępstw. 

Ze względu na choroby i urlopy, managerowie powinni planować odpowiednie zastępstwa, aby zapewnić ciągłość działań i uniknąć nadmiernego obciążenia pracowników. 

  • Empatia i zrozumienie.  

Najważniejszym krokiem jest wykazanie empatii i zrozumienia dla pracownika. Pytania o przyczyny spadku energii, wysłuchania obaw i potrzeb, co pozwoli zbudować zaufanie i pokaże, że Manager jest gotów wesprzeć. 

  • Jasna komunikacja.  

Warto otwarcie rozmawiać o oczekiwaniach wobec pracownika. Ustalić wspólnie cele i priorytety, a także określić, co jest najważniejsze do osiągnięcia w danym czasie. 

  • Rozwój osobisty. 

Pomoc w identyfikacji obszarów, w których pracownik może się rozwijać, może przyczynić się do zwiększenia jego motywacji i energii. 

  • Zachęty i pochwały.  

Manager nie powinien zapominać o docenieniu wysiłków pracownika i nagradzać za osiągnięcia, nawet te małe. Pozytywne opinie i zachęty mogą zwiększyć motywację do pracy. 

  • Proponowanie wsparcia.  

Manager może proponować różne formy wsparcia, takie jak mentoring, szkolenia, lub doradztwo psychologiczne, jeśli uważa, że pracownik powinien z nich skorzystać. 

Wspieranie pracownika w trudnych chwilach przyniesie korzyści zarówno dla niego, jak i dla organizacji. Daje to pracownikowi poczucie wartości i wsparcia, co przyczyni się do poprawy jego wydajności i zaangażowania w pracy.  

Managerowie, bądźcie zatem bardziej wyrozumiali w tym jesienno-zimowym okresie, dla swoich pracowników.

Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.