13.01.2023

Postanowienia noworoczne z perspektywy różnych typów osobowości DISC

Postanowienia noworoczne są powszechnym punktem rozpoczynania nowego roku.

Powstają z aktualnych potrzeb, chęci zmiany, poprawy, czy osiągnięcia zamierzonego sukcesu. Jednak nie powody, lecz sposób realizacji celów jest ciekawszy z punktu widzenia różnych typów osobowości.  

Metoda DISC wyróżnia 4 style zachowań ludzi, z których każdy charakteryzuje się określonymi cechami. Podział wyróżniamy także w dwóch wymiarach:  

  1. zadania-ludzie (task-people oriented), ktoś mocniej skoncentrowany jest na celach, a ktoś inny na relacjach z ludźmi.  
  2. proaktywność-reaktywność (outgoing-reserved), osoba wychodzi z inicjatywą, czy jednak częściej oddaje ją innym. 

I ten właśnie aspekt poruszymy w kontekście postanowień noworocznych każdego stylu (koloru).  

🔴Czerwony – dominujący (Dominance). 

Dla niego liczy się osiągnięcie zamierzonego celu. Pracuje szybko i tak samo szybko chce widzieć efekty (impulsywny). Lubi wyzwania i nie boi się podejmować ryzyka. Chce być doceniany. Pracowity, sumienny, czyli dbający o wysoką jakość wykonywanych zadań. Wysoki poziom pewności siebie, dzięki czemu szybko i z łatwością podejmuje decyzje, na podstawie zgromadzonych danych. Dominujący typ osobowości, który bardzo dobrze wie, jak najlepiej zorganizować swoją pracę. 

Ten styl rozpisze konkretne cele i plan ich realizacji oraz bardzo szybko będzie chciał go zrealizować. Być może nawet przydzieli sobie jakieś nagrody, aby się bardziej docenić i zmotywować, albo będzie świętować sukcesy (i na pewno opowie o nich innym). Będzie od siebie wymagał dyscypliny, wykonania zadań i widocznych efektów. Konkretnie podejdzie do tematu, aby go wykonać na 100%. Jeśli coś pójdzie nie po jego myśli, np. nie będzie widział efektów swoich starań — albo modyfikuje plan, albo go porzuci. 

🟡Żółty – wpływowy (Influence). 

Lubi atencje otoczenia, obserwatorów, którzy go wspierają i doceniają, wtedy najwydajniej funkcjonuje. Żółty to kolor osób z wysokim poziomem ekstrawersji, które są nastawione na ludzi, bo to z kontaktów czerpią najwięcej energii. Można go łatwo i szybko zniechęcić lub znudzić, bo potrzebuje stymulacji i aktywności. Dlatego w schematycznej, powtarzalnej pracy jest mało efektywny (nudzi się). Szybko się rozprasza, może stracić zaangażowanie — woli inne atrakcje, które są po prostu dla niego ciekawsze. 

Ten styl niekoniecznie podejdzie do przygotowania postanowień noworocznych. Ewentualnie postanowi dobrze się bawić i nie ograniczać nudnymi obowiązkami. Jeśli już, to przygotuje listę atrakcji, które zaspokoją jego ekspresyjne potrzeby. Nie ma mowy o systematycznych ćwiczeniach, restrykcyjnej diecie czy czytaniu większej ilości książek. O długoterminowych planach też nie ma co marzyć. Lepiej skupić na tym, co jest tu i teraz. Zatem żółty, jeśli w ogóle wyznaczy plan, to ciężko mu będzie go dotrzymać (wyjątek: najbliższa sobota — impreza ze znajomymi — będę się świetnie bawić). 

🟢Zielony – stabilny (Steadiness). 

Zielony jest introwertykiem, dla którego ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Zadania przez niego wykonywane dostarczane są na wysokim poziomie, bo cechuje się uporządkowaniem i sumiennością, a pracy poświęca się w pełni. Nastawiony na relacje. 

Ten styl może określić sobie cele, ale też na siłę nie zorganizuje sobie dodatkowej presji — zostawi miejsce na zmiany i odpoczynek, aby skupić się także na budowaniu relacji (czy to na jodze, w klubie książki czy porzucając postanowienia na rzecz spotkania ze znajomymi). Nie lubi konfliktów, nie chce zawieść zaufania innych, zatem zmieni swoje plany z uwzględnieniem otoczenia i swojej reputacji. Takie cechy jak: cierpliwość, dobra organizacja i lojalność pozwolą mu na realizację określonych celów. 

🔵Niebieski – sumienny (Compliance). 

Największą zaletą niebieskiego jest dbałość o szczegóły (często to perfekcjonista). Typowy introwertyk w pełni skupiony na wykonywanym zadaniu = najwyższa jakość i zawsze na czas. Umiejętności analityczne na wysokim poziomie, zawsze dostrzegają wszystkie za i przeciw i pozwalają stworzyć doskonały plan. Tak jak dla czerwonego, najważniejsze jest dla niego osiągnięcie celu. Nie rozprasza się podczas pracy, skupiony, rozważny, nastawiony na realizację. 

Ten styl, jeśli przygotuje listę postanowień noworocznych, to będą one zgodne z jego charakterem, czyli zamiast siłowni może wybrać ćwiczenia w domu albo bieganie na bieżni. Najbardziej skupi się na celach intelektualnych, rozwojowych, dających mu większe możliwości zawodowe bądź w obszarach, związanych z jego pasją np. będzie to: kurs, książki, nauka języka albo gry na gitarze. Cele będą konkretne i mierzalne, poprzedzone wcześniejszą analizą. Do realizacji dołoży wszelkich starań i z dużym prawdopodobieństwem wszystko wykona. To właśnie niebieski będzie najbardziej efektywny w swoich postanowieniach. 

Każda osobowość wyróżnia się preferencyjnym zestawem cech i motywacji, jednak większość populacji to kombinacja kilku kolorów z różnym ich natężeniem. Jeśli jesteśmy np. zielono-niebiescy to mamy silny czynnik nastawienia na cel, ale tak samo silny, jak budowanie relacji. Może się zdarzyć, że zamiast pójścia na siłownie, wybierzemy planszówki ze znajomymi (w zależności, która motywacja zwycięży rozważania) 😁 

Brak czasu, chęci, zbyt wiele naraz, wygórowane cele, słaba motywacja, zmiana planów itp. Można by długo wymieniać powody, dla których ludzie szybko tworzą i jeszcze szybciej porzucają postanowienia noworoczne. 

Jakieś rady? 

Owszem. 

Niezależnie od typu osobowości, jakim jesteś, jeśli tworzysz listę postanowień na kolejny rok, kwartał, miesiąc… 

  • Stwórz realny plan, wg swoich potrzeb i możliwości; 
  • Działaj mimo potknięć i zniechęcenia, ale też nie twórz sobie dodatkowej presji i stresu. 

Powodzenia! 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.