Oswoić stres na stanowisku managera
14.09.2023

Oswoić stres na stanowisku managera

Czym jest stres? Mówiąc najprościej – to naturalna reakcja naszego organizmu na różne czynniki, które są postrzegane jako szkodliwe, niebezpieczne, frustrujące lub budzące niepewność. Pod wpływem bodźca stresogennego organizm uwalniania tzw. hormony stresu, czyli kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę, których zadaniem jest mobilizacja wszystkich układów, aby wyjść zwycięsko z trudnej sytuacji. Stres wprowadza nas w stan gotowości, co przekłada się na wzrost wydajności naszego organizmu. To dlatego jesteśmy szybsi, sprawniejsi, bardziej skuteczni. 

Krótkotrwała sytuacja stresowa z reguły jest dla nas korzystna

Mobilizuje do działania i sprawia, że mamy energię i zdolność do szybkiej reakcji i podejmowania decyzji. Pozwala nam skutecznie funkcjonować i uławia osiąganie zamierzonych celów, jak np. zdanie egzaminu na prawo jazdy czy zdobycie wymarzonej pracy.  

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy stres ma charakter długotrwały

Funkcjonowanie w stanie stresu chronicznego prowadzi do wielu niekorzystnych następstw, jakie zachodzą w naszym organizmie i które wpływają na nasze zdrowie i jakość życia. Wyczerpanie działaniem w stanie „permanentnej gotowości” może skutkować m.in. nieustannym zmęczeniem, obniżeniem ogólnej odporności, bezsennością, złym samopoczuciem, problemami trawiennymi, migrenami, przygnębieniem, drażliwością, apatią czy depresją. Długotrwały stres prowadzi do wypalenia, a gdy pojawia się w obliczu silnego bodźca stresowego, może nawet wystąpić zespół stresu pourazowego (PTSD). 

Stanowisko managera – ze względu na swój charakter – jest zawodem szczególnie narażonym na obcowanie z różnorodnymi zdarzeniami stresogennymi. Współczesny biznes podlega coraz szybszym zmianom, występujące w nim procesy są coraz bardziej złożone, a utrzymanie konkurencyjności wymaga dynamicznych decyzji. Wszystko to spoczywa na barkach managerów, którzy każdego dnia mierzą się z nieznanym – z nowymi rynkami, nową wiedzą i nowymi ludźmi. Tempo i zmienność pracy, multitasking, odpowiedzialność za firmę, jak i zespół, konieczność podejmowania szybkich decyzji opartych na małej ilości danych oraz bycie dostępnym 24 godziny na dobę są najczęstszymi przyczynami funkcjonowania managerów w stanie permanentnego stresu. Dlatego na stanowiskach managerskich coraz większego znaczenia nabiera umiejętność zarządzania emocjami, pozwalająca m.in. skutecznie radzić sobie z odczuwanym stresem.     

Istnieje wiele sposobów, pozwalających kontrolować i utrzymywać stres na poziomie, który nie będzie zagrażał zdrowiu managera. Jedną ze skuteczniejszych metod jest medytacja, czyli chwila wyciszenia, prowadząca do oczyszczenia głowy z natłoku galopujących myśli. Warto tak zorganizować swój dzień pracy, aby znaleźć przynajmniej 5-10 minut na „spotkanie sam ze sobą”. Można w tym czasie skorzystać z technik oddechowych – nawet kilka minut skupienia na spokojnym, regularnym oddechu pomaga dotlenić mózg i obniżyć odczuwane napięcie.  

Dbałość o długość i jakość snu, to kolejny sposób, aby utrzymać stres w ryzach. Optymalna długość snu u większości ludzi wynosi 7-8 godzin. Warto zadbać, aby nie było go mniej – wypoczęty organizm ma więcej sił, aby sprostać stresogennym sytuacjom.  

Dobrym sposobem redukcji negatywnych emocji jest uprawianie sportu. W trakcie aktywności fizycznej zmniejsza się ilość kortyzolu, a dodatkowo wydzielają się endorfiny, które podnoszą uczucie zadowolenia, szczęścia, odprężenia. Nie musi to być od razu sport wyczynowy – wystarczą rolki, rower, czy joga. Warto znaleźć taką aktywność, która sprawia nam radość.  

Kolejnym skutecznym i prostym sposobem kontroli poziomu stresu jest dbałość o odpowiedni poziom nawodnienia. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie wpływa na zwiększenie produkcji kortyzolu, dlatego warto wyrobić sobie nawyk picia 2-3 litrów wody każdego dnia. 

Spotkanie i rozmowa z przyjaciółmi, to kolejna skuteczna metoda redukcji stresu. Odprężenie i uczucie radości, które występuje podczas przebywania w towarzystwie życzliwych, pozytywnych osób pomaga zregenerować umysł i duszę.  

Autor artykułu: Aneta Skowyra-Mazur – Trener Biznesu, Konsultant DISC, praktyk sprzedaży i zarządzania sprzedażą

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.