WAŻNE! Wszystkie czerwcowe LIVE MEETINGI teraz za jedyne 99 zł!
Merytoryczna dawka wiedzy prawie 50% taniej. Sprawdź ofertę»

Kluczowe kompetencje, które będą niezbędne w pracy przyszłości
23.11.2023

Kluczowe kompetencje, które będą niezbędne w pracy przyszłości

Gotowi na przyszłość?  

Oto kluczowe kompetencje, które wg respondentów raportu „Employer branding w Polsce 2023”, HRM Institute, będą (i na pewno już są, co widać po rynku pracy) niezbędne u pracowników:  

  • 49% – efektywna komunikacja 
  • 30% – otwartość na zmianę 
  • 30% – szybkie uczenie się nowych rzeczy 
  • 28% – analityczne i krytyczne myślenie 
  • 26% – odporność na kryzys i zmianę 
  • 24% – inteligencja emocjonalna 

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy pracownicy muszą wciąż doskonalić swoje umiejętności i dostosowywać się do nowych wyzwań. Czy jesteśmy naprawdę gotowi na przyszłość? Z biegiem czasu, pracodawcy coraz bardziej oczekują od swoich ludzi elastyczności, szybkiego przyswajania wiedzy i zdobywania ciągle to nowszych kompetencji. Nowe technologie, innowacje i zmieniające się wymagania branżowe i stanowiskowe sprawiają, że ciągły rozwój kompetencji staje się wręcz koniecznością. To może stanowić nie lada wyzwanie dla pracowników. Rodzą się pytania: czy pracodawca da mi przestrzeń na ten rozwój, będzie mnie w tym wspierał np. uczestnicząc w kosztach, czy też sam muszę się szkolić w ramach własnego budżetu i czasu wolnego?  

Obecnie już nie wystarczy zdobyć wykształcenie na start swojej kariery i polegać na nim przez resztę życia zawodowego. Wiedza pozyskana dzisiaj może okazać się bezwartościowa jutro. Pracownicy, którzy nie nadążają za zmianami, ryzykują pozostawanie w tyle i ograniczają swoje szanse na rozwój kariery. 

Przyszłość naszej pracy wiąże się również z koniecznością adaptacji do szybko zmieniających się warunków. Globalne wydarzenia, jak pandemia, pokazały, że elastyczność i zdolność do dostosowania się do nowych realiów są kluczowe. Firmy muszą być gotowe na gwałtowne przemiany, a pracownicy – na szybkie dostosowanie się do nowych modeli pracy, zarówno hybrydowych, jak i zdalnych. Umiejętność elastycznego myślenia i pracy będzie niezbędna dla każdego zawodu. 

W miarę jak świat pracy zmienia się w szybkim tempie, pracodawcy zwracają uwagę na konkretne kompetencje, które będą decydować o wyborze pracowników. Znajomość nowoczesnych narzędzi technologicznych, umiejętność pracy w zespołach wielokulturowych, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz zdolność do szybkiego uczenia się to tylko niektóre z umiejętności typu “must have”, które będą wyróżniać kandydatów na rynku pracy. Widząc te wszystkie wyzwania przyszłości, pracownicy powinni skupić się na rozwijaniu konkretnych kluczowych kompetencji. Przede wszystkim warto inwestować w naukę obsługi nowych technologii i narzędzi, które są już obecne na rynku pracy. Równie ważna jest umiejętność skutecznego komunikowania się oraz pracy w zespołach, które stanowią podstawę wielu przedsiębiorstw. Pracownik, który potrafi łączyć kreatywność z elastycznością i szybkim uczeniem się, z pewnością będzie gotowy sprostać wyzwaniom przyszłości.  

O 5 psychologicznych supermocach kluczowych w pracy – dziś i w niepewnej przyszłości, mówi książka “Umysł jutra”. Tłumaczy jak radzić sobie w czasach dynamicznych zmian wywołanych przez automatyzację, globalizacje i restrukturyzacje. Autorzy: Martin Seligman i Gabriella Rosen Kellerman, opisują model zdefiniowany na podstawie tysięcy badań pracowników na całym świecie, który koncentruje się na 5 psychologicznych supermocach niezbędnych do sukcesu zawodowego: rezyliencji, odnalezieniu sensu, nawiązywaniu relacji międzyludzkich, prospekcji oraz kreatywności. Te umiejętności stanowią klucz do stworzenia „umysłu jutra”, czyli nastawienia umożliwiającego nam przewidywanie zmian, odpowiednie reagowanie na wyzwania i pełne wykorzystanie naszego potencjału. 

Pracownicy powinni rozwijać się poprzez formalne szkolenia, jak i samokształcenie. Organizacje mogą (i często będą musiały, w momencie np. braków kadrowych) wspierać rozwój tych kompetencji poprzez tworzenie odpowiedniego środowiska pracy, zapewnianie mentorstwa i wsparcia rozwojowego, a także promowanie kultury innowacji i uczenia się. Reskilling (przekwalifikowanie) i upskilling (podniesienie umiejętności) stają się być ważnymi tematami w organizacjach.  

Przyszłość już stawia przed nami nowe wyzwania, ale także niesie szereg możliwości rozwoju. Każdy pracownik może stawić czoła zmieniającym się wymaganiom pracodawców i osiągnąć sukces w pracy, która dopiero na niego czeka. 

Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.