27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Expose szefa - ważne przemówienie, czy nudna gadka-szmatka?
23.12.2022

Expose szefa - ważne przemówienie, czy nudna gadka-szmatka?

Zastanów się chwilę, czy pamiętasz swojego pierwszego szefa? Ja pamiętam 🙂 Miałam to szczęście, że trafiłam na doświadczoną, empatyczną managerkę, od której wiele się nauczyłam. Szanowali ją wszyscy pracownicy. Określiła jasne zasady współpracy, stosowała politykę „otwartych drzwi”, a jak była potrzeba to pracowała równo z nami. Każdy nowy pracownik spędzał z nią swój pierwszy dzień pracy. To jednodniowe „wdrożenie managerskie”, jak mówiła szefowa, dawało niezwykłe rezultaty – nowi pracownicy łatwiej i szybciej wtapiali się w życie zespołu, lepiej rozumieli cele i zadania, z zaangażowaniem uczyli się swoich obowiązków.  

Pamiętam też jej expose, które wygłosiła na pierwszym spotkaniu zespołu (tak się złożyło, że była managerem nowo otwartego salonu sprzedaży, w którym podjęłam zatrudnienie; swoja drogą miała w zespole samych nowicjuszy – niezłe wyzwanie, co?). Wiele lat później, jak sama zostałam managerem skorzystałam z tego doświadczenia i rozpoczęłam od expose. Pomogło mi ono już na samym początku określić zasady pracy i współpracy, a także moje oczekiwania względem pracowników. W późniejszych miesiącach niejednokrotnie po nie sięgałam i zawsze było to skuteczne działanie. 

Czym jest expose? 

Expose to twoje wystąpienie przed pracownikami, w którym określasz cele, priorytety, wartości, zasady współpracy. Jednym słowem – czym się w pracy kierujesz i czego oczekujesz. Wygłaszając expose pozwalasz pracownikom się poznać i nawiązujesz nić wspólnej relacji. Jednocześnie budujesz u pracowników poczucie bezpieczeństwa (każdy nowy szef, to wielka niewiadoma, prawda?), a także swój autorytet. Same plusy 🙂   

Jeżeli chcesz wygłosić dobre expose, powinieneś się do niego przygotować. Zastanów się i przygotuj wypowiedź, w której: 

  1. Przedstawisz siebie i intencję expose.  
  2. Opiszesz wizję, określisz cele, przedstawisz zadania, które stawiasz przed zespołem. 
  3. Określisz wartości i ustalisz zasady współpracy. 
  4. Nazwiesz nieakceptowane zachowania i postawy, wskażesz konsekwencje niepożądanych zdarzeń.  
  5. Przeznaczysz czas, na pytania i uwagi swoich pracowników. Pamiętaj, że każde pytanie jest wodą na twój młyn – pozwala ci nabrać pewności, że zostałeś dobrze zrozumiany!  

Dla ułatwienia możesz spisać expose na kartce (np. w punktach czy mapie myśli), wykorzystać flipchart lub prezentację. Dwie ostatnie opcje mają dodatkową zaletę – spisane zasady możesz powiesić w pomieszczeniu socjalnym (jeżeli masz taką możliwość). Będą „pod ręką”, gdybyś musiał się do nich odwołać. 

Błędy expose. 

Aby twoje expose było dobre i skuteczne wystrzegaj się: 

  1. Chaosu wypowiedzi. Naprawdę dobrze się przygotuj do tego wystąpienia. Najlepiej przećwicz je kilka razy. To jeden z ważniejszych sprawdzianów dla managera
  2. Zaplanowania zbyt małej ilości czasu. Na expose warto przeznaczyć całe spotkanie zespołu. Będziesz poruszał ważne tematy – nie osłabiaj ich wagi innymi sprawami. 
  3. Braku szczerości. Intuicja zespołu to potężne narzędzie, nie baw się z nią w kotka i myszkę. Możesz stracić zespół zanim tak naprawdę go pozyskałeś. 
  4. Unikania pytań. Powtórzę – bądź szczery. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, powiedz o tym otwarcie. Zapytaj pracowników – jaka wg nich powinna ona być. Dostaniesz informacje, które ułatwią ci podjęcie decyzji. Znowu same plusy 🙂 

Wiesz już, jak wygląda dobre expose. Zatem do dzieła, a ja trzymam kciuki za sukces! 

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.