Wciąż za mało różnorodności w zespołach
Coraz więcej działamy w kierunku zarządzania różnorodnością – D&I (Diversity and Inclusion). Wraz z wejściem na rynek pracy nowego pokolenia Zetek, zatrudniania osób z zagranicy, czyli wielopokoleniowych i wielokulturowych zespołów, zwiększa się świadomość otwartości w nowoczesnych organizacjach. Nie powinniśmy zapominać o tym, że ludzie różnią się od siebie nie tylko kolorem skóry, kulturą pochodzenia, stylem pracy itp., ale przede wszystkim typem osobowości, a ten aspekt także trzeba wziąć pod uwagę tworząc efektywny zespół.
Skoro świat się szybko zmienia i staje coraz bardziej otwarty i tolerancyjny, zatem w pracy również weźmy pod uwagę kwestie akceptacji innych i zbudowania tak kultury organizacyjnej, aby stała się dobrym miejscem do rozwoju dla każdego. Inaczej nie będziemy w stanie przyciągnąć kandydatów do pracy i zginiemy na rynku konkurencji. A dość wyraźnie czasem można wyczuć w rekrutacji dyskryminację, na tle pokoleniowym i osobowościowym. Dopasowujemy kandydatów wg portretu idealnego kandydata (który nierzadko nie istnieje). Typu ogłoszenia z „młodym dynamicznym zespołem”. Pokolenie Silversów ukrywające swój wiek i doświadczenie podczas rekrutacji, zbyt długo poszukujące pracy w swoim wyuczonym zawodzie.
Siła zespołu to jego różnorodność wykorzystana w odpowiedni sposób
Mix pokoleń i osobowości w zespole to z pewnością wyzwanie dla Managera, ale z drugiej strony to spora szansa na sukces projektu. Lider w takim środowisku powinien cechować się wysokim poziomem umiejętności miękkich, otwartością na potrzeby pracowników i elastycznością w sposobie zarządzania. Mieszany zespół, za sprawą: pokoleń, kultur, specjalizacji, stażu i miejsca pracy (biuro, zdalnie) oraz zatrudnienia: stali pracownicy czy zewnętrzni mentorzy to wyzwanie, ale także duże możliwości.
Różnorodność jest niezbędna do spojrzenia na realizowany projekt z wielu perspektyw. Taki zespół może osiągać sukces, o ile zapewnimy mu sprzyjające warunki. Zrozumiemy i będziemy szanować różnice osobowości, stylów pracy i komunikacji oraz wspierać w radzeniu sobie ze słabościami. A przede wszystkim łączyć mocne cechy wszystkich w jeden zgrany i kompletny zespół. Skuteczne wykonywanie zadań staje się łatwiejsze, jeżeli zostaną one zorganizowane zgodnie z potrzebami i preferencjami danych temperamentów. W każdym projekcie potrzebujemy zarówno bezpośrednich, głośnych i dynamicznych ludzi, jak i cichych myślicieli analizujących zagrożenia i statystyki.
Już podczas spotkań zespołowych można zaobserwować cechy charakterystyczne poszczególnych osób i odpowiednio zarządzić sposobem pracy.
- Przygotowany plan (agenda) i określony czas spotkania (podzielony na słuchanie i mówienie wraz z przerwami).
- Odpowiednie warunki pracy: spokojne miejsce, dostęp do materiałów prezentacyjnych (monitor, flipchart, tablica itp.).
- Osoba, która będzie zarządzała spotkaniem, pilnowała czasu, warunków i dobrej atmosfery, aby np. na bieżąco rozprawiać się odpowiednio z nie konstruktywnym feedbackiem, czy też zbaczaniem z tematu (niepotrzebne dygresje, small talk itp.).
- Notatki, materiały lub podsumowanie spotkania, np. z rozpiską kolejnych działań czy podziału obowiązków.
- Przygotowanie się do spotkania — zapoznanie z wcześniej udostępnionymi materiałami i agendą.
- Otwartość na wypowiedzi/pomysły innych i chęci do współpracy.
Jak pogodzić różnice?
Określmy warunki produktywnej współpracy osób o różnych temperamentach:
- Każdy powinien znać swoje mocne i słabe strony, czyli być świadomy: kim jest, jak pracuje i w jakim zakresie się specjalizuje.
- Szanowanie innych, ich stylu pracy, osobowości, mocnych i słabych stron.
- Wzajemna pomoc — to zrównoważenie słabszych stron członków zespołu, czyli uczymy się od siebie nawzajem i pomagamy sobie.
- Łączmy mocne strony wszystkich członków zespołu, by osiągnąć sukces twórczy.
- Kooperacja jest niezbędna do osiągania wysokich wyników, myślenia w różnych perspektywach i out of the box.
- Układajmy, delegujmy zadania zespołu wg zasobów energetycznych oraz kompetencji poszczególnych osób.
- Organizacja/zespół, który cechuje się takimi wartościami jak: Otwartość, Tolerancja, Empatia, świetnie sobie poradzi z ewentualnymi wyznawania pojawiającymi się w różnorodnym zespole.
- I niezbędny element to świadomy i doświadczony lider, łączący interesy wszystkich i wspierający w rozwoju.
Zatrudnianie ludzi zbyt podobnych do siebie gwarantuje nam stabilizację, a przecież dążymy do rozwoju, sukcesu, przezwyciężania słabości. Jesteśmy różni, indywidualni, wyjątkowi na swój własny sposób. Bądźmy otwarci na innych i na siebie — współpracujmy. Potrzebujemy tego w obecnych czasach.
Warto inwestować czas i pieniądze w kwestie związane z D&I. Ustalenie strategii, szkolenia, wykłady, pogadanki, uświadamianie i dostęp do informacji stają się kluczowe w tym obszarze. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie bardziej otwartej kultury i sprawiedliwej, nikogo niedyskryminującej rekrutacji.
Autor artykułu: Marta Woszczyńska – HR Business Partner