14.08.2024

Praca to przyjemność czy obowiązek? “Praca to moja pasja”?

Czy praca jest uciążliwym obowiązkiem, czy też przyjemnością, którą można celebrować z zapałem?  

Ta kwestia niezmiennie krąży w umysłach zarówno pracowników, jak i pracodawców, kształtując nie tylko sposób, w jaki traktujemy nasze codzienne zajęcia, ale także dynamikę całego środowiska pracy. 

Teraz kiedy granica pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym często nam zanika, coraz bardziej obserwujemy zmianę w sposobie postrzegania swojej pracy. Według najnowszych raportów liczba osób dążących do realizacji swoich pasji w pracy nieustannie rośnie. To nie tylko zmiana mentalności, to także rewolucja albo ewolucja, w podejściu do życia zawodowego. 

Badania pokazują, że pracownicy, którzy widzą swoją pracę jako źródło spełnienia osobistego i możliwość rozwijania się, są bardziej zaangażowani, produktywni i lojalni wobec swoich pracodawców. Powiedzenie: „Praca to moja pasja”, staje się coraz bardziej na topie, ale również pracodawcy widzą benefity z takiego podejścia, bo praca z pasją, daje także efektywność dla organizacji. 

Praca jako źródło satysfakcji 

Dla wielu pracowników praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale także na rozwój osobisty i realizację marzeń. Znalezienie zajęcia zawodowego, które pasuje do pasji i umiejętności, staje się priorytetem, nawet jeśli oznacza to poświęcenie pewnych korzyści materialnych. Tacy pracownicy, którzy odkrywają sens i cel w swoich codziennych obowiązkach, często doświadczają większej satysfakcji zawodowej oraz dobrostanu psychicznego i emocjonalnego.  

Ilość pracowników, którzy mogą szczerze powiedzieć „praca to moja pasja”, może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak branża, rodzaj zawodu, kultura organizacyjna, indywidualne predyspozycje oraz preferencje zawodowe. Nie ma jednoznacznej liczby, która określałaby, ilu pracowników faktycznie odczuwa pasję do swojej pracy. Dla szczęśliwców pracujących w ulubionym zawodzie, który odpowiada ich zainteresowaniom, umiejętnościom i wartościom, praca jest również źródłem satysfakcji i spełnienia osobistego. 

Choć większość lubi swoją pracę i dostrzega jej sens, 36% aktywnych zawodowo Polaków i 41% Polek czuje się przepracowanych. Aby poradzić sobie z kryzysem, najczęściej idziemy na urlop lub zaczynamy dbać o swoje zdrowie psychiczne. Jak wynika z badania serwisu CVeasy.pl we współpracy z Elephate, do pracy najbardziej motywują nas wysokość wynagrodzenia, dobra atmosfera w zespole oraz zakres zadań. 80% swoją pracę najczęściej traktuje jako obowiązek. Połowa Polaków widzi w niej swoją pasję, a 40% – jako misję. Tylko co 7. osoba obejmuje wymarzone stanowisko, choć jak podkreślają autorzy badania, łącznie połowa z nich zdołała zrealizować swoje zawodowe aspiracje. Nieco częściej są to mężczyźni (53%) niż kobiety (49%). Najwięcej spełnionych osób – znajdziemy wśród kierowników, prezesów i dyrektorów wyższego szczebla. 

Jak się okazuje, aktywność zawodowa jest dla nas ważnym elementem tożsamości. W większości (69%) zgadzamy się, że nasza praca świadczy o nas. Daną ścieżkę kariery wybieramy jednak ze względu na różne czynniki. Swoje zajęcie głównie jako źródło zarobku traktują najczęściej pracownicy usług i handlu – prawie połowa z nich. Z kolei pracownicy techniczni najliczniej deklarują, że ich profesja stanowi dla nich przykry obowiązek. 

Nawet jeśli dostrzegamy sens i przydatność naszej pracy, a w dodatku przynosi nam ona radość, możemy z czasem stracić do niej motywację. Dowodem na to jest fakt, że blisko połowa respondentów doświadczyła wypalenia zawodowego. A zdaniem 87% Polaków wypalenie może spotkać każdego.  

Badanie przeprowadzone przez PSH Lewiatan ujawnia, że praca pochłania naszą uwagę nawet podczas odpoczynku. Blisko 36% pracujących zawodowo Polaków przyznało, że na urlopie myśli o tym, co ich czeka po powrocie do pracy. 23% z nich skupia się na kwestiach zawodowych, a ponad 14% odbiera służbowe maile i telefony.  

Z punktu widzenia pracodawców, posiadanie zmotywowanych i zaangażowanych pracowników jest bezcenne. Firmy, które potrafią stworzyć środowisko pracy sprzyjające rozwojowi osobistemu i zawodowemu swoich pracowników, zazwyczaj cieszą się większą efektywnością, innowacyjnością i lojalnością, a także powodzeniem wśród kandydatów. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że inwestowanie w satysfakcję i motywację swoich pracowników przynosi korzyści zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Bo praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale także szansa na spełnianie marzeń i rozwój.  

W tej nowej erze motywacji zawodowej kluczem do naszego sukcesu jest równowaga między wykonywaniem obowiązków a czerpaniem przyjemności z pracy. To właśnie ta harmonia pozwala na osiągnięcie najwyższego potencjału zarówno jednostki, jak i organizacji. 

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.