27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Asertywność
16.12.2022

Od czego warto zacząć w asertywności? 

Dobrych parę lat temu poznając narzędzie asertywności usłyszałam, że to jest mówienie „nie”. Z biegiem czasu i chęci rozwoju w tym temacie zrozumiałam, że to jest również umiejętność mówienia „tak”. Idąc dalej jest, w zgodzie ze sobą, wypowiadanie własnego zdania, własnych uczuć, w sposób, który celowo nie krzywdzi drugiej osoby czy wielu osób. Uczestnicząc w wielu warsztatach uczyłam się, pewnie dobrze Tobie znanemu, komunikatu „ja”. Samo stosowanie tego narzędzia w komunikacji to za mało. Asertywność to najpierw świadomości swoich uczuć, granic, wartości i postawy. Czyli nie same słowa, a świadomość tego co czujesz, czy co jest ważne dla Ciebie. Czyli kontakt ze sobą, a nie tylko teoria na tak zwana głowę.  Oczywiście kolejna sprawa, o której wspomniałam wyżej, to szacunek do „przeżywania świata” drugiej osoby. Ona to robi tak jak potrafi, wie czy jaką ma świadomość.  

W asertywności nie chodzi o zmienianie danej osoby, ani oczekiwanie, że ona zgodzi się z tym co dla Nas ważne.

W asertywności chodzi o bycie w zgodzie ze sobą w postawie, słowach, wartościach. Przyjęcie, że druga strona nie musi się zgadzać. Podjęciu decyzji co z tym brakiem zgody zrobię ja. 
Bycie asertywnym nie oznacza, również, że ludzie będą Ciebie słuchać. To skupienie się na tym czy Ty słuchasz i jak słuchasz. 
Czyli nie zmieniam świata, a zaczynam wiedzieć swój i komunikować co ważne dla mnie. Moim zdaniem we wszystkich narzędziach związanych z rozwojem osobistym powinno zacząć się właśnie od kontaktu ze sobą. Odpowiedzialności za własne decyzje i zmiany jakie mogę się pojawić.  

Mam wrażenie, że warto zadać sobie pytanie: Na co ja jestem gotowa/ gotowy? 

Samo narzędzie jest istotne. Natomiast istotniejsza jest gotowość i spójność w jej stosowaniu. A to już nie jest takie proste. 

Jakie są Twoje wartości? 

Co jest ważne w Twojej pracy/ życiu prywatnym/ kontakcie z innymi? 

Co zyskasz, gdy będziesz stosować narzędzia z asertywności? 

Co stracisz, gdy nie będziesz stosować narzędzia z asertywności? 

Co zyskasz, gdy nie będziesz stosować narzędzia z asertywności? 

Co stracisz, gdy będziesz stosować narzędzia z asertywności? 

W jakim stopniu jesteś gotowa/gotowy na asertywność? 

Od czego zaczniesz? 

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.