27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Nowy rok, nowa ja, czyli jak planować i wyznaczać cele, w zgodzie ze sobą?
24.01.2023

Nowy rok, nowa ja, czyli jak planować i wyznaczać cele, w zgodzie ze sobą?

Obecny czas obfituje w planowanie celów zawodowych i osobistych. Tworzenie planu to jedno, ale jego realizacja to drugie. Często mamy problem i z jednym i z drugim. Dlaczego? Realizacja celów wiąże się z naszym charakterem (motywacją), samoświadomością (wiem, kim jestem i do czego dążę), zmianą czegoś, co już znamy (wyzwania), przełamywaniem starych i budowaniem nowych nawyków (wysiłek, konsekwencja).

Mądre planowanie, zgodne z wewnętrznymi pragnieniami, opierające się na naszych cechach i kompetencjach.

Skutecznie pomaga w poprawie jakości życia i wykorzystaniu drzemiącego w nas potencjału. 

Wspieraj swoje wewnętrzne JA. 

Kluczowa jest samoświadomość. Nawet ludzie, którzy wiedzą, czego chcą w życiu i dokąd idą, potrzebują czasem zadać sobie kilka pytań, aby przeanalizować swoje pragnienia, motywacje, wartości, osiągnięcia i priorytety. Pytania możemy podzielić zgodnie z tym czego poszukujemy, z czym mamy problem i jaki aspekt pragniemy pogłębić. Przykładowe pytania to: 

 • Jakie są moje wartości? 
 • Co jest dla mnie ważne w życiu/pracy? 
 • Co sprawia mi przyjemność i wywołuje radość? 
 • Jakie są moje mocne strony?  
 • Co przychodzi mi z łatwością? 
 • Co mnie inspiruje? 
 • Co mnie motywuje, a co demotywuje? 
 • Na co mam realny wpływ, a na co nie? 
 • Jak będę się czuć, jeśli tego, co sobie zaplanowałem, nie osiągnę? 
 • Dlaczego ten cel jest dla mnie ważny? 
 • Skąd będę wiedział, że robię postępy? 
 • Co zrobię, kiedy pojawią się trudności? 
 • Dlaczego nie osiągnąłem tego (celu) poprzednim razem? 
 • Co będę mógł jeszcze zrobić, aby to osiągnąć (co mnie przybliży do celu)? 

Jeśli pytania mamy już za sobą i nadal czujemy niedosyt, to możemy skorzystać z innych narzędzi, wspierających samoświadomość, określających typ naszego zachowania (osobowość) i badających wewnętrzne motywacje, tj.: 

DISC (styl zachowania) – metoda opiera się na modelu, który opisuje cztery style zachowania: Dominujący (Dominance), Wpływowy (Influence), Stabilny (Steadiness), Sumienny (Compliance), z podziałem na dwa wymiary: 

 1. Zadania-ludzie, czyli skoncentrowanie na celach, lub na relacjach z ludźmi. 
 2. Proaktywność-reaktywność, intro- i ekstrawertyk. Metoda pozwala lepiej rozumieć sposoby własnego działania, co wpływa na podejmowanie dla nas lepszych decyzji. 

Gallup (kompetencje) – psychometryczne narzędzie badawcze Clifton Strengths. Umożliwia ocenę natężenia 34 cech zwanych talentami, z których 5 jest dominujących. Talent rozumiany jest jako naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania. Można je wzmacniać lub osłabiać. Świadomie wykorzystanie kompetencji pozwala na osiąganie zaplanowanych założeń. 

MTQ48 (odporność psychiczna) – narzędzie pozwalające w kontekście zawodowym sprawdzić emocjonalną i behawioralną odpowiedź człowieka na presję, stres, zmiany i wyzwania. 

RMP (motywacja) – Reiss Motivation Profile to naukowy pomiar wewnętrznej motywacji. Diagnozuje podświadome potrzeby, czyli motywatory, które wpływają na nasze codzienne zachowanie i decyzje. Ich zaspokajanie pomaga osiągnąć satysfakcję i efektywność zawodową oraz życiową. 

Im bardziej poznamy siebie wewnętrznie, tym bardziej umożliwi to nam podejmowanie trafnych decyzji, określenie dobrych celów, w zgodzie z naszym charakterem. Aby coś naprawdę zrealizować — musimy tego chcieć. To często właśnie czynniki wewnętrzne, a nie zewnętrzne (brak czasu, inne aktywności, praca itp.) nie pozwalają nam w pełni zrealizować własnego planu.

Jak znaleźć cele zgodne z nami, które czujemy całym sobą i mamy siłę je zrealizować? 

Możemy sobie pomóc, używając wielu metod przygotowanych dla tych, którzy chcą prawidłowo i efektywnie planować. Każdy wybierze to, co dla niego najlepsze. Dla wszystkich przyda się z pewnością dobrze znana metoda SMART, która sprawdza się w wielu sytuacjach: 

S (specific) — konkretny, jasno sprecyzowany, 
M (measurable) — mierzalny (liczby, datami itp.), 
A (achievable) — osiągalny (rozsądny, możliwy), 
R (relevant) — istotny (ważny priorytet), 
T (time-bound) — określony w czasie. 

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.