Mamy to! Managerski GPS nr 100. Trzeba to uczcić…najlepiej rabatami 🙂
Skorzystaj z 25% zniżki na wszystkie wydarzenia z kodem: GPS100. Oferta ważna do 30.04.2025 r.
17.04.2025

ABC zarządzania projektami – scaled agile framework (safe) 

Scaled Agile Framework (SAFe) to kompleksowy zestaw praktyk, zasad i narzędzi zaprojektowanych w celu wspierania przedsiębiorstwa w skalowaniu zwinnych metod pracy na poziomie całej organizacji. SAFe łącząc elementy podejścia Agile, Lean oraz DevOps umożliwia skuteczne dostarczanie wartości klientom przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i jakości. 

HISTORIA SAFE 

SAFe został opracowany przez Deana Leffingwella jako odpowiedź na potrzeby dużych organizacji, które chciały skalować zwinne metody pracy w obrębie swoich struktur, zachowując przy tym spójność, efektywność i szybkość działania. W 2011 roku Leffingwell, który miał bogate doświadczenie w pracy z dużymi organizacjami (gdzie zmierzył się z wyzwaniami związanymi z implementacją zwinnych praktyk na szeroką skalę), opublikował pierwszą wersję Scaled Agile Framework. Była to prosta ramowa struktura, zaprojektowana, aby pomóc zespołom Agile pracującym w dużych firmach w skutecznym zarządzaniu projektami. Do dziś opracowane zostało 6 wersji SAFe – każda kolejna wprowadza nowe funkcje i narzędzia, dostosowując rozwiązania do zmieniających się potrzeb rynku. 

STRUKTURA SAFE 

Ramy SAFe zostały podzielone na poziomy, które zapewniają przejrzystość, koordynację i efektywność w realizacji złożonych projektów: 

  • Poziom Zespołu (Team Level) – praca pojedynczych zespołów Agile, których celem jest dostarczanie wartości w krótkich, przewidywalnych iteracjach (sprintach). 
  • Poziom Programu (Program Level) – zarządzanie grupami zespołów Agile (zwykle 5 – 12 zespołów), które wspólnie realizują większe inicjatywy. Na tym poziomie zespoły są połączone w długotrwale funkcjonujący tzw. „zespół zespołów”, czyli Agile Release Train (ART). Celem ART jest dostarczanie rozwiązań w dłuższych iteracjach – trwających na ogół od 8 do 12 tygodni – zwanych Program Increment (PI). 
  • Poziom Dużych Rozwiązań (Large Solution Level) – koordynacja pracy kilku Agile Release Train w celu realizacji dużych, złożonych projektów. Na tym poziomie kilka ART jest połączone w tzw. „zespół zespołów zespołów”, czyli Solution Train. Celem Solution Train jest synchronizacja pracy różnych ART i zapewnienie spójności projektu. 
  • Poziom Portfela (Portfolio Level) – zarządzanie strategicznymi inicjatywami biznesowymi na poziomie całej organizacji przez tzw. Lean Portfolio Management (LPM). Celem LPM jest priorytetyzacja inicjatyw i monitorowanie realizacji celów strategicznych. 

KLUCZOWE ROLE SAFE 

Każdy z poziomów SAFe posiada zdefiniowane role, odpowiadające za realizację zadań, koordynację i dostarczanie wartości: 

  • Scrum Master i Product Owner – odpowiadają za działania realizowane na poziomie zespołu. 
  • Release Train Engineer (RTE) – koordynuje działania ART. 
  • Solution Architect i Solution Train Engineer (STE) – wspierają rozwiązania na Large Solution Level. 
  • Lean Portfolio Manager – odpowiada za strategiczne zarządzanie portfelem. 

ZASADY I WARTOŚCI SAFE 

SAFe opiera się na fundamentach zwinności (Agile) i szczupłego zarządzania (Lean), które wspierają firmy w szybkim dostarczaniu wartości klientom, optymalizowaniu procesów i budowaniu kultury innowacji. Skupienie na dostarczaniu wartości, decentralizacja podejmowania decyzji, jakość produktu lub usługi wbudowana w każdy etap pracy, podejście oparte na systemowym myśleniu, kultura ciągłego doskonalenia i eksperymentowania, rozwój zespołów i ludzi, optymalizacja przepływu pracy stanowią kluczowe zasady działania w ramach SAFe. 

Obecnie SAFe jest jednym z najpopularniejszych frameworków do skalowania Agile na świecie. Został wdrożony w setkach firm, w tym takich gigantach jak Airbus, Bosch, Deloitte, Intel czy Toyota i ciągle ewoluuje, odpowiadając na nowe wyzwania związane z cyfrową transformacją, zwinnością biznesową i zmieniającymi się potrzebami globalnych organizacji. 

Zobacz wydarzenia z podobnej tematyki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.